Açlık grevindeki mahkûma cezaevinde işkence

Perşembe, 14 Temmuz, 2016

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yatan ve kendisi gibi “bağımsız siyasi mahkûmların” olduğu bir cezaevine nakledilmek için 60 gündür açlık grevinde olan Ali Şimşek’in gardiyanlar tarafından çeşitli defalar feci şekilde dövüldüğü iddia edildi.

Cezaevinde 22 yılını dolduran Ali Şimşek, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yatarken talebi olmadığı halde Bandırma Cezaevi’ne nakledildi. Bandırma Cezaevi’nde çıplak aramaya direndiği için gardiyanlarca darp edilen şimsek, iradesi dışındaki sürgünü protesto ederek kendi arkadaşlarının olduğu bir cezaevine sevk edilene kadar 16 Mayıs gününden itibaren süresiz açlık grevine başladı. Bu süreç zarfında ablası Hatice Kara, kardeşinin yaşamından endişe duyduğunu belirterek 7 Haziran’da Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.

Açlık grevi devam ederken Tekirdağ T Tipine sevk edildi. T Tipine sevkinde yine gardiyanların şiddetine ve işkencesine maruz kaldığı ileri sürülen Şimşek’in ablası, kardeşinin üstü başı yırtılarak feci şekilde dövüldüğünü, öldü diye bırakıldığını anlattığını aktardı. Dayaktan sonra hücrede tutulan ve açlık grevinde olduğu halde şekerli su dahi verilmeyen Şimşek, açlık grevinin 34. gününde yaşamış olduğu bu işkencenin ardından 12 gün sonra tekrar Tekirdağ F 2’ye getirildi ve aynı akşam yine gardiyan işkencesine maruz kaldı.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi, www.cumhuriyet.com.tr