Açlık Grevleri 160. Gününde

Cuma, 12 Nisan, 2019

Cezaevlerindeki tecridin son bulması amacıyla başlatılan Ölüm Orucu 160. günlere dayandı.   Süreli-Süresiz Açlık Grevine katılımın  ise binleri bulduğu bu süreçte; aynı amaçla  yedisi mahpus ve biri yurtdışından olmak üzere sekiz kişi yaşamına sonverdi. Ölen mahpusların,  aileleri tarafından defnedilmesine bile izin verilmedi. Ve, bu eylemlerin sürdürüldüğü tüm cezaevlerinde, yeni hak gaspları gündeme getirildi. Avukat ve aile görüş yasakları, telefon görüşü yasağı,   mektup ve havalandırmaya çıkarmamak,  ortak yaşam alanlarını kullandırmama,  sürgün  vb. türden hak gaspları yaşanıyor.  
Cezaevlerinde Süreli-Süresiz Açlık Grevini sürdüren mahpusların sağlık durumları gündengüne kötüleşiyor ve buna bağlı olarak da  zihinsel-bedensel rahatsızlıklarda geridönülmez bir noktaya gelindi. 
İHD Genel Merkezi, toplumda duyarlılık oluşturma amacıyla;   11 Nisan günü tüm İHD şubelerinde  09.00-21.00 arası nöbet tutulma ve basın açıklaması yapılma kararı aldı.  
Adana İHD Şubesi'nde nöbet ve basın açıklamasına birçok kurum temsilcisi ve mahpus yakınları katıldı.   
Yine Mersin İHD Şubesi'nde tutulan nöbete, Emek Demokrasi Platformu temsilcileri, mahpus yakınları katıldı. Basın açıklaması ise, DİSK Genel İş Mersin Şubesi'nde yapıldı.  Mersin Emek Demokrasi Platformu'nun basın açıklamasını Genel İş Şube Başkanı okudu. İHD Mersin Şube Sekreteri de, İHD açıklamasını okuduktan sonra, mahpus yakını bir Anne'nin konuşması, salondakilere duygusal anlar yaşattı.  
WKEMDG /ÇUKUROVA  aktivistleri olarak  Adana ve Mersin'deki basın açıklamasına bizler de katıldık.
WKEMDG /ÇUKUROVA