Adalet Bakanlığı: Burcu Koçlu'ya Özgürlük ve Tedavi İmkanı

Haziran' daki Gezi Direnişi boyunca bizlere destek olan arkadaşımız Burcu Koçlu'ya özgürlük istiyoruz!

Burcu' nun, Myasthenia Gravis adında bir kas hastalığı var. Bu hastalık nedeni ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi' nin vermiş olduğu %52 engelli raporu bulunmakta. Bu hastalık, nükseden krizlere neden oluyor ve acil müdahele olmadığında ölüme sebep veriyor. Krizlerin yaşanmaması için, hastaların özel diyet uygulaması gerekiyor. Cezaevinde diyet uygulanamadığı gibi arkadaşımızın sosyal yaşantısının olmayışı, sürekli kapalı bir yerde kalması da krizleri tetikliyor. Üstelik acil bir durumda, Burcu' nun sürekli tedavi gördüğü Ege Üniversitesi' ne zamanında yetiştirilebilmesi imkansız.

Tutuklama, yöneltilen suçlamaların kanıtlanmadığı durumlarda, kişilerin yargılama sürecinde kaçmasını engellemek üzere bir önlem olarak kullanılmaktadır. Yasalarda, bu tür durumlar için adli kontrol gibi başka pek çok önlem yöntemi de bulunmaktadır. Devlet, özellikle politik davalarda, kişileri tutuklu tutmayı benimsemiştir. Oysa ailesi yanındayken bile zar zor yaşamını sürdüren hasta tutsakların kaçabilmeleri mümkün değildir.

Bizler, İzmir Kadın Platformu olarak, Arkadaşımı merak ediyorum kampanyası altında, Burcu Koçlu'nun yargılama sürecinde özgür bırakılmasını ve ihtiyaç duyduğu tedaviyi görebilmesini talep ediyoruz.
Siz de destek verin, sesimizi duyuralım!

Kime:
Sadullah Ergin, Adalet Bakanı
Adalet Bakanligi
ADALET BAKANLIĞINA

İzmir'de 5 Temmuz günü yapılan operasyonda Gezi Direnişine destek verdiği için tutuklanıp Şakran Kapalı Kadın Cezaevi'ne gönderilen ve %52 engelli raporu bulunan Burcu Koçlu'nun sağlık durumu cezaevi şartlarına elverişli değildir. Cezainfaz kanununun 3. Maddesine göre ağır hasta olduğu raporla belirlenen tutuklu ve hükümlerin tedavilerinin sağlıklı biçimde yapılabilmesi için serbest bırakılması gerekiyor.
Bu nedenle kendisinin tutuksuz yargılanması ve ihtiyacı olan tedaviyi görmesini arz ediyorum.

Saygılarımla,

Kaynak: http://www.change.org/tr/kampanyalar/adalet-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-burcu-ko%C3%A7lu-ya-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk-ve-tedavi-imkan%C4%B1