ADİL OKAY VAKASI

Adil Okay, Karabük T Tipi Cezaevi’ne yolladığı bir fotoğraftan ve kartpostaldan yola çıkarak, hakkında “cezaevinden firar örgütleme” anlamına gelecek bir suçlama ile soruşturma açıldığını, savcılığın ifadesine başvurması sonucu öğrenmiş bulunuyor.

Söz konusu fotoğrafta, arka planda kızı Öykü, önde ise bir salyangoz görünmekte. İşte bu salyangoz fotoğrafının “kroki” olduğu iddia ediliyor. El konulan diğer kartpostalda ise hapishanelere yolladığı “işlemeli mendil” yer almakta. Kızının yaptığı bu işlemeli mendiller de bazı cezaevlerinde sahiplerine verilirken, bazılarında “sakıncalı” diye yasaklanmıştı.

Adil’in kızı Öykü’nün hapishaneye yolladığı balonlar da, aynı akıbete uğramış, konu basına yansımış ve TBMM’de milletvekili Akın Birdal’ın soru önergesine konu olmuştu. Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin de kamuoyuna verdiği yanıtta, “çocuk Öykü’nün balonları hukuku gevşetir” diye uygulamayı savunmuştu. Türkiye’nin birçok kentinde ve Avrupa’da, İHD ve “Görülmüştür” ekibinin desteğiyle sergilenen “Mahpus mektup ve resimleri sergisi”, Adil Okay’a ve kızına yollanan mektuplardan oluşmuştu. Şu anda evinde binlerce “görülmüştür” damgalı mektup bulunmakta. Bu onun yaşam biçimidir.

Adil Okay, şimdi şöyle soruyor: “Bugüne kadar 15 kitabı yayınlanan, bir dönem İHD Cezaevi Komisyon Başkanlığı yapan, halen Akdeniz Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi, Fransa PEN üyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan bir yazara, bu komplo kuruluyorsa, memlekette sahipsiz insanlara neler yapılmaz?”

* * *

Özlem İlbey ve Eylem Aydın, daha önce aldıkları 7.5 yıl hapis cezası nedeniyle Bergama ve Şakran Kadın Cezaevleri’nde yaklaşık iki yıl kaldılar. 2013 yılında çıkartılan 4. yargı paketiyle tahliye edildiler. Ancak 19 Nisan 2014 günü yeniden tutuklanarak, önce Tunceli E Tipi Cezaevi’ne (orada siyasi tutsak olmadığı için) ve daha sonra da Muş E Tipi Cezaevi’ne konuldular.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalmakta olan gazeteci arkadaşlarımızdan Sevcan Atak’ın iki görüşçüsü, haklarında siyasi dava var, denilerek, iptal edilmiş. Burada, tutsakların yasal hakkı olan görüşçülerinin uygun olup, olmadığı emniyete soruluyor ve orası olumlu yanıt verirse, kabul ediliyormuş. Yahu hangi devirdeyiz, hangi çağdayız...

Adı Şeyhmus Erdal. Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde adli bir davadan yatıyor. Diyarbakır’dan Bursa’ya göç etmiş bir ailenin çocuğu. Kendisi hakkında iki dosya açılmış. Hakkında ifade verenler, mahkemede bunu reddetmiş. Dosyadan birinden beraat ederken, ikincisinden ceza almış. Oysa her iki olay da aynı gece olmuş. Bütün bunları anlatan dilekçelerinin hiçbirine cevap alamıyor.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve sadece Wernicke Korsakoff değil, aynı zamanda Hepatit-C hastası olan Tarkan Uğurlu, cezasının ertelenerek, dışarıda tedavi olabilmek amacıyla başlamış olduğu açlık grevini sürdürüyor. Tarkan Uğurlu, kendisinin ve hasta tutsakların tedavi olabilmesi için cezasının erteleninceye kadar açlık grevine devam edeceğini söylüyor.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen PKK davasından tutuklu Mustafa Karaboğa, yeniden siyasi tutsak arkadaşlarının yanına sevk edilmesi için yaptığı başvurulardan sonuç alamadığı için açlık grevinde bulunuyor.

Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış Gürbey’e yönelik işkence ve kötü muamele; yani yerlere yatırılma, tekmelenme, yumruklanma, koridorlarda ters kelepçeli olarak sürüklenme ve süngerli odaya konma için yapılan suç duyurusuna kovuşturmaya gerek yok kararı alınmış. Yok efendim, yaşananlar, karşılıklı itişme-kakışmaymış onlara göre...

Malatya E Tipi Cezaevi’nde bulunan 40 siyasi tutsak, Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katılabilmek için gereken formun kendilerine iletilmesini istiyorlar. Biz de, buradan ilgili kurum ve kuruluşlara, bu talebi iletmiş olalım.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki tutsaklar, cezaevinin her yanına döşenen ve özel hayatı 24 saat boyunca dikizleyerek, taciz edecek olan kameralara karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtiyorlar.

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız -ki 99 kişi olduğu tahmin ediliyor- KDP’nin Ankara Temsilciliği’ne protesto faks metinleri göndermişler. Temsilcilikte görevli biri, söz konusu metinleri almayı reddediyormuş. Bu yüzden protesto metinleri, sahiplerine geri dönüyormuş.

Beycuma M Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızın yazdığı mektuplar -özellikle Azadiya Welat’a- yerlerine ulaşmıyormuş. Bazı arkadaşlarına mektup gönderen okurlarımız, daha sonra aynı kişiye faks metni gönderince, söz konusu arkadaşlarından mektuplarını almadıklarına dair cevaplar alıyorlarmış. Cezaevi idaresinin gönderdiğini belirttiği mektuplara ne oluyor acaba?

Şu sevk-sürgün haberlerindeki yanlışlıklardan birini daha düzeltelim: Yusuf Başaran halen İskenderun M Tipi Cezaevi’nde.

Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan Sadrettin Temelli, Menaf Alıcı isimli arkadaşının hangi cezaevinde olduğunu merak ediyor.

MEKTUBU GELENLER:

Özlem İlbey - Muş E Tipi Cezaevi
Sevcan Atak - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Süleyman Kızmaz - Amasya E Tipi Cezaevi
Mehmet Erbey - Beycuma M Tipi Cezaevi
Fatih Güler - Beycuma M Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Şeyhmus Erdal - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Turan Uysal - Bolu F Tipi Cezaevi
Serkan Bayrak - Bolu F Tipi Cezaevi
Murat Türk - Bolu F Tipi Cezaevi
Fikret Ataş - Çankırı E Tipi Cezaevi
Salman Akpınar - Edirne F Tipi Cezaevi
Mehmet Ali Yıldız - Elazığ E Tipi Cezaevi
Bestami Yılmaz- Edirne F Tipi Cezaevi
Erdal Laçin - Elbistan E Tipi Cezaevi
İlyas Tanrıverdi - Erzurum H Tipi Cezaevi
Aygül Arat- Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Yusuf Başaran - İskenderun M Tipi Cezaevi
Muhittin Pirinççioğlu - Karabük T Tipi Cezaevi
Ejder Doğan - Karabük T Tipi Cezaevi
R. Şevket Yılmaz - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Yakup Hezer - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Tarkan Uğurlu - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Karatel - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Mustafa Kocatürk-Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Sadık Sabancılar - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Cengiz Doğan - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Yasin Dilim - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Necdet Kaya - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mecit Şahinkaya- Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Utku Aykar- Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Barış Gürbey - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Diyadin Abak - Malatya E Tipi Cezaevi
Naime Tuci- Oltu T Tipi Cezaevi
Mikail Barut - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Yaşar Özel - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Şehmus Çingü - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Gulabi Yalnız- Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Sadrettin Temelli - Van M Tipi Cezaevi

Hüseyin AYKOL
[email protected]

kaynakça: Özgür Gündem gazetesi

İlişkili İçerik