Adli Tıp Kurumu Sibel Çapraz için “Cezaevinde Kalabilir” Raporu Verdi

Çarşamba, 25 Ocak, 2017

Adli Tıp Kurumu’nun kolostominin kapatılması ve inversiyon ameliyatına ihtiyacı olan Sibel Çapraz için “Cezaevinde Kalabilir” raporu verdiği ortaya çıktı.

Çapraz’ın bağırsaklarının dışarda olduğunu ve ameliyat edilmesi gerektiğini ifade eden Avukat Banu Güveren, ancak ameliyat öncesi bağırsakların temizlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Çapraz’ın ufak bir enfeksiyon kapması durumunda sakat kalabileceğini belirten avukat Güveren Adli Tıp Kurumu ve cezaevi yönetiminin Çapraz’ın cezaevinde kalması için kılı kırk yardığını ifade etti.

“Cezaevinde yanlış ilaç verildi”

Demokrasi 3’ün haberine göre, Çapraz’ın avukatı Banu Güveren, “Sibel’in bakımı şimdi koğuş arkadaşları tarafından yapılıyor. Bağırsakları dışarıda bir hasta Sibel. Ve eğer ki ufak bir enfeksiyon kaparsa sakat bile kalabilir” dedi. Aylardır adli Tıp Kurumu raporunu beklediklerini belirten Güveren, “Sibel için ATK ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi. Yani Adli Tıp Kurumu ve cezaevi idaresi Sibel’in cezaevinde kalması için kılı kırk yarıyor” dedi.

Çapraz’ın tetkiklerinin tamamıyla yapılması gerektiğini vurgulayan Güveren, Çapraz’a cezaevinde yanlış ilaçlar verildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ameliyat öncesi bağırsakların temizlenmesi gerek” “Cezaevi şimdi Sibel’in ameliyat edilmesi için hazırlık yapıyormuş. Fakat bu ameliyatın yapılması için Sibel’in bağırsaklarının temizlenmesi lazım. “Çapraz’ın sadece bağırsak değil sağ kolu da tutmuyor. Doktorlar defalarca çağrı yaptı. Sibel’in bağırsaklarının kapatılması için. “Çünkü bağırsakları kapanmadan Sibel’in kol ameliyatı da yapılmıyor. Ayağa kalkamadığı için ceza “Sibel’in arkadaşları bağırsak torbasını değiştirmek için uğraştığı sırada koğuşları basılıyor ve sayım olacağını söylüyorlar. “Sibel’e de ayağa kalk yüzünü dön diyorlar. Haliyle kalkamıyor. Kalkamadığı için de Sibel’e ceza veriliyor.”

Ne olmuştu?

Sibel Çapraz, 27 Kasım 2015'te ilçedeki bir hendek operasyonu sırasında silah sesleri üzerine mahalleli ile beraber sokağa çıkarak gürültü protestosu yaptığı esnada vücuduna isabet eden kurşunlarla yaralandı. Dokuz gün yoğun bakımda kalan Çapraz, 2 Mart 2016'da "örgüt üyesi" iddiasıyla tutuklandı. 96 günlük tedavisi boyunca 15 ameliyat geçiren Çapraz, tutuklandığında, İstanbul'da tedavi gördüğü hastaneden Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ameliyatını olmak üzere taburcu ediliyordu. Çapraz önce Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kaldı, 30 Haziran'da İzmir Menemen R Tipi Cezaevine sevk edildi. 11 Ekim'de de tedavisi için İstanbul'daki Bakırköy Cezaevi'ne sevk edildi. Çapraz, hakim karşısına çıktığı 27 Temmuz'da da tahliye edilmemişti. Sibel Çapraz Şubat 2016'da gerçekleşmiş olması gereken kolostominin kapatılması ve inversiyon ameliyatına hala giremedi. Çapraz, kolundaki yaralanma nedeniyle acı içinde olduğunu ve gün içerisinde kolostomi torbasının defalarca değiştirilmesi için diğer mahkumlara bel bağlamış durumda olduğunu ifade ediyor.

Sibel Çapraz hakkında

1981 Yüksekova doğumlu. İlköğrenimini Yüksekova'da, orta öğrenimini Elazığ'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler ve Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerinden mezun. 13 yıl Yüksekova Haber Gazetesi'nde muhabirlik yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi. 29 Mart 2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi'nden (BDP) Hakkari İl Genel Meclisi üyesi seçildi.