Af Örgütü Zeynep Celaliyan'ın serbest bırakılması için kampanya başlattı

Pazar, 27 Ağustos, 2017

Doğu Kürdistan'ın Kırmaşan kentinde tutuklanan ve yaklaşık 11 yıldır İran cezaevlerinde bulunan Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan'nın sağlık sorunları endişe verici boyutlara ulaştı. Zeynep, İran rejiminin "itiraf videoları" karşılığında tedavi edilmeyi reddettiği için hastaneye nakledilmiyor. Tahran'daki Xoy Cezaevi'nde tutuklu bulunan Zeynep, cezaevi idaresinin baskı, işkence ve itiraf karşılığında tedavi etme şantajını protesto etmek için Mart 2017'den bu yana ilaç almayı da reddediyor.

Uluslararası Af Örgütü, sağlık durumu kritik aşamaya ulaşan Zeynep'in gerekli tıbbi desteği alması için özgürlüğünü talep eden bir kampanya başlattı. Rejimin, uluslararası kurumlara Zeynep'in düzenli tıbbi bakım aldığı yönünde yanlış bilgiler verdiğine dikkat çeken Af Örgütü, "Zeyneb Celaliyan, kötüleşen göz rahatsızlığı için uzmanlaşmış tıbbi bakımdan mahrum bırakıldığı için cezaevinde görme yeteneğini kaybetme riski altındadır" uyarısında bulundu.

Kalp rahatsızlıkları, bağırsak ve böbrek komplikasyonlarının yanı sıra Zeynep'in vücudunun sağ tarafını da hissetmediğini kaydeden Af Örgütü, avukatlarının tedavi için iki yıldır yaptığı başvurularının dikkate alınmadığını belirtti. Uluslararası Af Örgütü'nün resmi internet sayfası üzerinde Farsça, İngilizce, Arapça dillerinde başlatılan kampanya ile işkence ve kötü muameleye son verilmesi ile tedavisinin yapılabilmesi için Zeynep'in derhal serbest bırakılması talep edildi.

 

İlişkili İçerik