Ağır hasta tek hücrede ölüme terk edildi!!! Annesinden kamuoyuna acil dayanışma çağrısı!

Şu an Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi, C 9 koğuşunda bulunan; 02.02.1995 doğumlu Tenzile Acar ölüme terkedilmiş durumda. Annesini telefon ile arayıp, boğazından sürekli akan kanın şimdi daha fazlalaşması nedeniyle zoraki bir biçimde muayyene için hasta haneye götürüldüğünü; hastahane dönüşünde ise Korona tedbiri bahanesiyle tek kişilik hücrede karantinaya atıldığını söyledi. Tek kişilik karantina hücresinde içmesi-yemesi için hiç bir şeyin olmadığını anlattı. Bunun üzerine Anne Resmiye Acar, basın ve kamuoyunu, Tenzile ve onun durumunda olan tutsaklarla dayanışmaya çağırdı. 

 

Birçok Ağır kronik hastalığı olan tutsak Tenzile Acar boğazından şiddetli kan geldiği için Cuma günü(5 Şubat 2021) Askerler eşliğinde hasta haneye götürüldü. Muayene sonrası daha önceki rahatsızlığının tedavi edilmemesinden kaynaklı olarak, Tüberküloz/Verem olduğu  tespiti yenilendi. Ancak bu tespite rağmen hiç bir sağlık ve tedavi tedbiri alınmadan üstelik bir de  tek kişilik hücreye atıldı.

 

Cezaevlerinde besin, hijyen, şiddet, keyfi muamele sorunlarının katmerleştiği bir süreç

Tenzile Acar şu anda 15 gün karantina amaçlı tek kişilik hücrede tutuluyor. Cezaevlerindeki siyasi tutsakların komün şekli ihtiyaçlarını temin etmesinden dolayı, kendisinin hiç bir şey alma imkanı yok. Birlikte kaldığı koğuştaki arkadaşlarıyla görüştürülmemesi ve kendilerinden yiyecek- içecek temin edebilme imkanından da yoksun. Bu ihtiyaçlarının giderilmesi için koğuştaki arkadaşlarıyla görüşmek istemesini talep etmesine karşılık, cezaevi yetkilileri, ’hayır şu an karantinadasın ve arkadaşlarınla hiç bir şekilde irtibata geçemezsin’’ cevabı verilmiş.

 

Acar ailesi şimdi şaşkınlık ve çaresizlik içinde bu duruma nasıl çare bulacağı telaşı içinde. Eğer Tenzile 15 gün karantina hücresinde sossuz, yiyeceksiz bırakılırsa, zaten oradan sağ çıkması mümkün olmayacak. Anne Rasmiye Acar Kürtçe yaptığı çağrıda, Kızı Tenzile ve onun durumunda olan çocuklarına uygulanan bu vahşeti kınayarak, ‘’çocuklarımızın üzerindeki bu imha politikalarına son verin. Çocuklarımızı canlı canlı ölüme terk ediyorsunuz. Bu durum ve uygulama kabul edilemez. Bütün insan hakları koruma kurumlarını ve toplumu duyarlılığa çağırıyorum’ ’dedi.

Tenzile Acar

21 mart 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Tenzile Acar, ağır işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştı. Hasta haneye muayeneye götürüldüğünde ise, kendisine yapılan işkencenin yara ve darp izleri görmemezlikten gelinmiş, asılsız rapor hazırlanmıştı. Tutukluluğu sürecinde Tenzile Acar’a Hepatitiz B tespiti yapılmıştı. Ancak kendisine herhangi bir tedavi yapılmadığı ve daha sonraki rahatsızlanması sonrası muayenelerinde Tüberküloz olduğu tespit edilmişti. Tedavisi mümkün olan bu hastalıklara karşı hiç bir önlem alınmadığı için bugün ölümcül bir duruma gelmiştir. Bu ilgisizliğin yanısıra Korona bahaneli tedbirler, hijyensiz ortamlar, beslenme için imkansızlaştırılan durumlar Tenzile Acar gibi bir çok hasta tutuklu/hükümlünün ölüm neden olmaya devam ediyor. Bu yüzden hasta hanelerdeki ölüm nedenleri  %49’lara varmaktadır.

Tenzile Acar da diğer hasta tutuklular gibi Asker eşliğinde, ters kelepçe ve çıplak üst aramayı ret ettiklerinden, doktora gidemiyorlar ve ölümle yüz yüze kalıyorlar.

 Tenzile Acar'ın annesinin yaptığı dayanışma çağrısını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=-e3f-DIWzXw

 

İlişkili İçerik