Ağır hasta tutuklu Metin Duran ATK raporunu bekliyor

Nusaybin’de tutuklanarak, Sincan Kapalı Cezaevi’ne gönderilen felçli ve hafızasını yitiren gazeteci Metin Duran, cezaevi kampüsü içindeki hastanede 4 buçuk aydır ATK raporunu bekliyor. Arkadaşları Duran için tahliye talebiyle kampanya başlattı. 
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan ve KHK ile kapatılan Radyo Rengin’in çalışanlarından Metin Duran, 4 buçuk ay önce hakkında “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiası ile verilen 3 yıl, 3 ay, 15 günlük hapis cezası nedeniyle Nusaybin’deki evinde gözaltına alınarak cezaevine gönderildi. Geçirdiği kalp krizi nedeniyle felçli kalan ve hafızasını yitiren Duran, cezaevine götürülür götürülmez, sağlık durumunun ciddiyeti nedeniyle Sincan Kapalı Cezaevi Kampusu içinde bulunan hastaneye yatırıldı. Ailesinin tahliye talepleri karşısında Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) “Cezaevinde kalamaz raporu” istenilen Duran, o günden beridir raporun gelmesini bekliyor. Duran’ın yanında sadece bir kardeşi refakatçi olarak gidebiliyor. 
 
ARKADAŞLARINDAN KAMPANYA
 
Duran’ın durumunun duyulması üzerine, arkadaşları ATK’nin raporunun bir an önce hazırlanması ve Duran’ın tahliye edilmesi talebiyle sosyal medyada kampanya başlatma kararı aldı. Duran için sosyal medyada bugün saat 20.30’da #MetinDuranaÖzgürlük etiketi ile kampanya başlatılacak. 
 
GAZETECİ DURAN KİMDİR
 
Duran, Nusaybin’de sokağa çıkma yasakları devam ederken, kalp rahatsızlığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi’ne gitmiş, Acil Servis’te görevli doktor tarafından “Nerelisin” sorusuna “Nusaybinliyim” cevabı verildikten sonra “Rahatsızlığın psikolojik” denilerek, evine gönderilmişti. Evine giden Duran, kısa bir süre sonra kalp krizi geçirerek, kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmış ancak felç geçirmişti. Günlerce yoğun bakımda ölüm kalım savaşı veren Duran, hayata tutunurken, felçli kalarak yürüyemez hale gelmişti. Duran, aynı zamanda hafızasını da yitirdiği rahatsızlık sonrası, yürümez, konuşamaz hale gelmişti. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamayan Duran’ın Nusaybin’deki aile evine yasak devam ettiği için gidemeyince, Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kendisine sahip çıkarak, geçici bir eve yerleştirmişti. Duran, yasağın kalkmasının ardından ailesi ile birlikte dönmek istediği evleri yıkılınca, yakınlarının evine yerleşmişti. 
 

İlişkili İçerik