Ağırlaştırılmış Müebbet Adıgüzel'in Ablasından Mektup

“Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kardeşime değil, hepimize verildi. Kardeşim bir daha ömrü boyunca iki yaşındaki yeğenini de arkadaşlarını da göremeyecek. Bayramlarda bütün aile birlikte onu ziyaret edemeyeceğiz.”

Ağırlaştırılmış müebbet hapis dosyamızın ardından, kardeşi ömür boyu hapse mahkum olan Mehtap Adıgüzel de bianet'e ulaşarak kendi yaşadıklarını da anlattı.

Kardeşi Ömer Adıgüzel’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası geçen hafta Yargıtay’ca onanarak kesinleşti ve Adıgüzel’in cezaevi koşulları değişti. Mehtap Adıgüzel, birçok yasak ve hak ihlaliyle dolu olan infaz kurallarının, sadece mahkum olan kişiye değil, ailesine de ceza olarak yansıdığını, mektubunda şöyle anlattı:

“Sitenizdeki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ilgili yayınlanan yazıları okudum. Benim de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde beş yıldır kalan siyasi mahpus bir kardeşim var, adı Ömer Adıgüzel.”

“Geçen hafta kardeşim ve aynı davadan tutuklu bulunan Özkan Gerçek’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesince onandı. Onama makamı gibi ‘adalet dağıtan’ Yargıtay Ceza 9. Dairesi…”

Yasak, yasak, yasak

“Ceza değil cezamız demeliyim çünkü bu karar sadece kardeşime verilmiş bir ceza değil, tüm ailemize verildi. İki yaşındaki yeğenimize verildi mesela, artık bir daha dayısını göremeyecek. Yasak.”

“Arkadaşlarına da verildi bu ceza. Çünkü onlarla görüşmesi de yasak.”

“Biz de birinci derece aile üyeleri olarak onu görmeye birlikte gidemeyeceğiz, bayramlarda bile tüm aile yan yana gelemeyeceğiz. Çünkü yasak.”

“Kardeşim tek kişiyle görüş yapabilecek, çünkü birden fazla kişinin aynı anda görüşe girmesi yasak.”

Yılda bir gün iki saat

“Bir senede her hafta görüşe gittiğimizde toplam 52 saat görebiliyorduk onu. Yani yılda toplam 2 gün 4 saat. Şimdi görüşlerimiz de yarıya düşecek. Onu yılda toplam 1 gün 2 saat göreceğiz. (Tabii disiplin cezası almazsa)”

“Kardeşimin cezaevinde kalma koşulları da değişecek. Tekli bir hücrede, yaklaşık 10 metrekarelik bir yerde kalacak. Günde bir saat, iki adımlık beton havalandırmaya çıkabilecek.”

Yavaş yavaş ölüm

“Aslında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının anlamı, ‘Biz o kadar demokratiğiz ki seni asmıyoruz, idam etmiyoruz, bunun yerine yavaş yavaş ölmen için elimizden geleni yapıyoruz’ demek.”

“Şimdi tek isteğimiz cezaevinde insanca yaşama koşullarının sağlanması ve bir gün o dört duvar içinden çıkma umudunun verilmesi.”

Ağırlaştırılmış müebbet nedir?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, idamın kaldırılmasıyla ilgili 14 Temmuz 2004 tarihli 5218 sayılı kanunun ardından, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’la beraber uygulanmaya başladı.

Siyasi davalardan ömür boyu hapse mahkum edilenlere, bu kanun uyarınca şartlı tahliye hakkı tanınmıyor. Bu cezayla birlikte infaz koşulları da değişiyor. Ziyaretçi hakkı, havalandırma hakkı, haberleşme hakkı, sosyalleşme hakkı, insani koşullarda yaşama hakkı, sağlık hakkı gibi temel haklar kesintiye uğruyor ya da kısıtlanıyor. (AS)

Ayça Söylemez İstanbul - BİA Haber Merkezi 22 Ekim 2014,

Kaynak: www.bianet.org

İlişkili İçerik