Ağırlaştırılmış müebbet Tayyar Eroğlu açlık grevlerine desteği açıklıyor

Tayyar Eroğlu'nun mektubunu paylaşmadan önce "müebbet- ağırlaşırılmış müebbet hapis" farkını Ganime Gülmez'in notuyla açıklayalım:

"Müebbet ve Ağır Müebbet arasında 'küçük' bir fark var. Tayyar Eroğlu onun altını çizmiş; "Ağır Müebbet" aldığını belirtmiş.İdam cezası hukuki olarak kaldırıldığında; idam cezası verilecek olanlara 'Ağır Müebbet' dediler. Tayyar Eroğlu, Ali Gülmez v.d. gibi... Yani bir af çıksa, bu Ağır Müebbetlikler'in 30 yıl yatmış olsalar dahi, çıkma şansını engellemiş oldular. fark bu.."

biz ek yapalım, "Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum tutsaklar tek kişilik hücrelerde tutuluyorlar. havalandırma saatleri bile daha az. v.d.

Tayyar Eroğlu mektubunda bunu belirtmiş.

Görülmüştür Ekibi

Sevgili Adil Hocam Merhabalar,

Serinledik epey. Hava lehimize döndü. Oturduğumuz yerden terlemekten kurtulduk.

Ama sinirlerimiz gergin. “....Dağa çıkar mıydım?” diye sorduğunuz soruya verdiğiniz cevaplardan dolayı. Ülkemin en güzel illerinde postal izleri ve barut kokusunun eksik olmayışından ileri. Savaş isteyen güruhun halını bilmez Hasan Dağı’na oduna gidişinden, ...dan, ...den ileri.

Bir kapım olsaydı ve tek bir şansım olsaydı, tüm insanlığın özgürleşmesine açılmasını, tüm gericiliklere kapanmasını isterdim. Bu kapının varolduğunu ve dileğim temelinde kullandığımı düşünüyorum. Evet tam böyle düşünüyorum. Düşleri ve gülüşleri eksiltilmeyenlerin yolundayı(z)m. Yüreğim özgür geleceğe can bedeli kapıları ardına kadar açmaya çalışanların yanında.

Şair Kapıları kitabını aldım. Ve hemen okudum. Elinize, emeğinize sağlık. Zamanımın çoğunu (okurken tabi) kapıların nereye (ülke, il vb.) ait olduğu ihtimalini tahmin etmek için harcadım. Basit nakışlı olan ve eskimiş paslı olanlara ‘Türkiye’dir’ dedim. Türkiye’de olup, nakışlı ve daha bakımlı olanları da; Ermeni, Rum ve diğer etnik kökenlere ait olduğuna yordum. Dizeler, kapıları dile getirmişti. Açılması gereken yere işaret ediyordu: İnsanın özgürlüğüne. Sanırım, güncel gelişmeler bakış açım da etkili oldu.

Şairlerden Berivan Kaya, bana “Akla Uygun Aşk” kitabını yollamıştı. Teşekkür mektubu yollamıştım, yazışma adresi diye belirttiği adrese. Umarım almıştır.

Gorulmustur.org sitesinde yayınladığınız mektuba İzmir’den Serap Telaz adlı arkadaş cevap vermiş, yani bana mektup yazmıştı. Yazmışmıydım, hatırlamadım. Arkadaşımıza cevap vermiştim. Umarım o da ulaşmıştır adresine.

Alıntıların olduğu ve Kobane kartının olduğu zarfı aldım. Beni “müebbet hapse mahkum” diye tanımlamışsınız. Sanırım ben yanlış bilgi aktardım. Alıntı yaptığınız Deniz Tepeli ile aynı dosyadan Ağırlaştırılmış Müebbet ile “cezalandırıldık”: birinci yılımızı doldurduk, geriye bir ömür kaldıJ

Şimdilik bunlar diyeyim. Kürt Halkı üzerindeki baskı ve zorlukları protesto etmek ve dayanışmak amacıyla 1-2-3 Eylül tarihlerinde 3 günlük Açlık Grevi yapacağız. Siz bu satırları okurken AG bitmiş olacak muhtemelen.

Kapılarını özgür geleceğe açan tüm yüreklere sevgi dolu selamlar.

31.08.2015

Tayyar Eroğlu

1No’lu F Tipi Hapishane

C6-84

Sincan\ANKARA