Ağrı Hapishanesinden mektup var

Tarih: 
Pazar, 8 Temmuz, 2018

« Muhtemelen faksım ve kartlarım sana ulaşamamış. Cezaevlerinde sık yaşanan bir sorun mektup kayıpları. Burda da öyle sorunla karşılaşmadım ama diğer cezaevinde sık sık oluyordu. Hatta bazı mektuplara "Burda böyle biri yok" diye mektuba mühür vurup geri yollayanlar bile oluyor. »

Cebrail ÇAKTO   L TİPİ Cezaevi.   B-8 oda Patnos  -AĞRI

***

Değerli Dost Merhaba...

            Ehmedê Xane'nin ve Siyabnd û Xcê'nin diyarndan mağrur Sipan'ın gölgesinden turnaların sesiyle Kucak dolusu selamlar sevgiler saygılar. Yaşamda sağlık çalışmalarında sonsuz başarılar temeni ederim.

            Sevgili Dost mektubunu ve hemen akabinde Koli ile yolladığın Kitaplarını aldım. Değerli paylaşımların için çok teşekkür ederim. Karanlık odalara kitaplarla ışık oluyorsunuz. Kitaapları daha okuma fırsatını bulamadım. Ama en kısa zamanda okuyacağım. Şimdi elimde Muzaffer Oruçoğlu'nun Tohum kitabı var, hemen akabinde Bitmeyen Kavga kitabı var ondan sonra Arkası Yarın adlı romanına başlayacağım.

            Evet yazışmayalı uzun bir zaman oldu. Tekirdağ'dan Patnos'a sevk talebim vardı. Uzun bir aradan sonra sevk talebim kabul edildi. Ailenin ziyarete gelmesi açısından bu sevk iyi oldu. Artık kızım Seher ile daha sık görüşme imkanım var. Buraya sevk ile geldikten sonra sana  Fax yolladım ve hemen ardından yeni yıl Kartı, 8 Mart, Newroz kartlarını yolladım. Muhtemelen faksım ve kartlarım sana ulaşamamış. Cezaevlerinde sık yaşanan bir sorun mektup kayıpları. Burda da öyle sorunla karşılaşmadım ama diğer cezaevinde sık sık oluyordu. Hatta bazı mektuplara "Burda böyle biri yok" diye mektuba mühür vurup geri yollayanlar bile oluyor.

            Ümran Düşünsel'in "Kırık patika" ve "Ay patika" adlı öykü kitaplarını okudum. sağolsun kendisi yollamıştı kitapları. Şimdi yeni kitabını bekleyeceğim. Hapishanede kitapsız olmak ışıksız kalmaktan daha beter. Yemeksiz yapabilirim ama kitapsız yapamam. Patnos cezaevi kütüphanesi yeni olduğu için biraz zayıf ama kendi kitaplarım var. Bir süre onlar idare eder beni. Ondan sonra cezaevi kütüphanesine uğrayacağım. Bu aralar karakalem çizimleri hayli zamanımı alıyor. Yeni ortam yeni arkadaşlar olunca çizim taleplerini kıramıyorum. Zaman hızl akıp geçiyor. Bazen insan farkına bile varamıyor. Dışarıda değişimler daha hızlı oluyor.

            Yeni bir seçim atmosferine girdiğimiz için seçim propagandası malum. Eşit olmayan Koşullar yerlerde gezen seviyesiz söylemler sadece duygulara hitap eden her türlü duyguları sömürü aracı haline getiren düzen partileri. Hala yüz yıl öncesini yaşıyorlarmış gibi bir propaganda taktiği var. Çoğu söylemler miğde bulandırıyor. Gerici zihniyetin hem iç hem de dış politikası, çökünce yeniden güven tazeleme sürecine girdiler. Oysa mevcut olan siyasetten bir değişiklik olmayacağı aşikar.

            Değerli dost Korsan da olsa. Sinema izleme şansınız var. bizde ne Korsan ne de başka şeilde sinema izleme şansımız yok. Cezaevi merkezi yayın sisteminin verdiği 22 kanal içerisinde iki belgesel kanalının dışında izlenecek bir şey yok. Binlerce sinema kanalı olmasına rağmen bize sinema kanalı verilmiyor.

            Evet Patnos'a geldim geleli biraz çalışma düzenim bozuldu. Ortam hayli klabalık 32 kişi. Bir odada kalıyoruz. Kalabalığın avantajları olduğu kadar dezavntajı da var. Örneğin yeterince yoğunlaşacak   ortamı bulmak akla karayı sçmek gibi. Karakalem portre çalışmalarına devam ediyorum. Arada bir farklı çizimlerde denemeye çabalıyorum. Fakat yeterince materyal olmayınca çok da ilerlemek mümkün olmuyor.

            Değerli dost kısaca böyle geldim. Tekrardan yaşamınızda sağlık, çalışmalarında sonsuz başarılar dilerim. Kitaplar için eline, eemeğine ve yüreğine sağlık. Umutların deryalar kadar büyük ve coşkulu olsun.

            Umut ve Sevgiyle Kal

                        Cebrail

 

            Cebrail ÇAKTO

            L TİPİ C.İK

            B-8 oda patnos

                        AĞRI

İlişkili İçerik