Alanya'da kadın tutsaklara taciz

Devletin hapishanelerindeki kadınlara yönelik baskı ve cinsel taciz uygulamaları devam ediyor.

Düzen partisi CHP'nin Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesi ile devletin hapishanelerindeki kadınlara yönelik cinsel taciz, baskı ve sindirme politikası bir kez daha teyit edilmiş oldu. Araştırma önergesinde ülke genelindeki hapishanelerinde yaklaşık 2500 kadının bulunduğu belirtildi ve erkek gardiyanların kadın tutukluları taciz ettiği ifade edildi. Baskının ise özellikle siyasi tutsaklara yönelik uygulandığına dikkat çekildi.

Acar konuyla ilgili Antalya-Alanya'da bulunan kadın hapishanesinden örnekler sundu. Acar'ın önergesinde şunlar aktarılıyor:

Kadın tutuklu ve hükümlülere psikolojik taciz, erkek gardiyanlara üst araması yaptırılması şikayetler sıklıkla kamuoyuna yansımaktadır.
Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde özellikle siyasi tutuklu ve hükümlülere baskı uygulandığı, ‘yatakhaneye kadın gardiyanlar yerine erkeklerin girmesi, kadınların iç çamaşırlarına kadar erkek gardiyanlar tarafından aranması, psikolojik taciz, hücreye atmak için bahaneler yaratılması’ şeklinde uygulamalar yapıldığı bildirilmektedir.

Kaynak: kizilbayrak.net