Ali Kurban için ‘F’ eylemi

“F Oturmaları” eyleminin bugün yapılan 136.’sında hasta tutuklulardan Ali Kurban’ın durumu gündeme getirilerek, Kurban’ın acilen tahliyesi istendi.
 
İstanbul Galatasaray Lisesi önünde yapılan eylem için, yere ‘F’ harfi oluşturacak şekilde oturularak hasta tutukluların fotoğrafları ve karanfiller taşındı. Ayrıca İngilizce ve Türkçe “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” yazılı pankart açıldı.

Eylem boyunca “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun!”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır!”, “Susma suça ortak olma!”, “ATK elini mahpuslardan çek!”, “TMŞ elini mahpuslardan çek!”, “Zindanlar boşalsın mahpuslara özgürlük!” sloganları atıldı.

Eylemde ilk olarak konuşan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Yöneticisi Ümit Efe, hasta tutukluların durumuna dikkat çekerek, devletin sorumluluğuna işaret etti.

Basın açıklamasını Memik Horuz okudu. Horuz, hapishanelerde yaşanan tecrite değinerek, tutukluların sağlık ve yaşam hakkının korunmadığına ve devletin bu konudaki sorumsuzluğuna dikkat çekti. Yargı, yasama erkinin tecrit politikasına ek olarak hapishane yönetimi ve personelinin keyfi uygulamalarının yaşandığını ifade eden Horuz, tutukluların hapishane içerisinde ayrıca yaşam mücadelesi vermek zorunda kaldığını vurguladı.

Yüzde 94 engelli raporuna rağmen bırakılmıyor

Horuz, 21 yıl önce Diyarbakır’da tutuklandığı zaman 27 yaşında olan Ali Kurban’ın çok kez yaşadığı sürgün, açlık grevi ve sağlık sorunları sonrası şu an ağır hasta olduğunu belirtti. Artan sağlık sorunlarına rağmen tedavi edilmeyen ve ilaçları verilmeyen Kurban’ın 6 ay erteleme almasının ardından tekrar hapishaneye gönderildiğini belirten Horuz, tedavisi tamamlanmayan Kurban’ın durumunun giderek ağırlaştığını ve son olarak Mersin Silifke Hapishanesi’ne sürgün edildiğini ifade etti. Orada verem olduğu öğrenilen Kurban’ın diğer tutuklular tarafından dışlandığını belirten Horuz, hapishane yönetiminin buna uzun süre kayıtsız kaldığını ve son olarak tek kişilik hücreye konduğunu vurguladı. Horuz, Kurban’ın 12 yıldır Tüberküloz hastası ve  akciğerinin % 48 oranında, böbreklerinin % 90’ının çalışmadığını ifade ederek, şöyle devam etti: “Ali Kurban bir dizi hastalığına rağmen ve tüm vücudunun fonksiyon kaybı nedeniyle %94 olarak engelli verilen ve sürekli ibaresi olan hastane raporuna rağmen serbest bırakılmıyor.”

Açıklama ağır hasta tutukluların acilen serbest bırakılması talebiyle sonlandırıldı. Ardından eyleme katılan Ali Kurban’ın kızı Serpil Kurban konuştu.

Babası hapishaneye girdiğinde 10 yaşında olduğunu, şu an kendisinin 10 yaşında bir çocuğu olduğunu belirten Serpil Kurban, babasından ayrılalı 20 yıl olduğunu belirtti. “Artık yeter” diyerek tepkisini dile getiren Serpil Kurban, babasının en azından kendi yanlarında ölmesi için serbest bırakılmasını istedi.

Haftaya yapılacak eylemin çağrıyla oturma eylemi sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: www.kizilbayrak.net

İlişkili İçerik