Ameliyat edilen hasta tutuklu apar topar cezaevine götürüldü!

Perşembe, 16 Kasım, 2017

3 gün önce omurilik tümörü ameliyatı olan hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, dikişleri sökülmeden cezaevine götürüldü. Ağabeyinin hastalığının nedeninin cezaevi koşulları olduğunu hatırlatan Cemal Babaoğlu, tedavisinin cezaevinde yapılamayacağını ve tam teşekkülü hastanede tedavi görebilmesi için serbest bırakılmasını istedi

Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi’nde müebbetlik hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, medulla spinalis (Omurilik tümörü ameliyatı) ameliyatı olmasından 3 gün sonra apar topar Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Henüz dikişleri açılmayan ve kendisini iyi hissetmediğini belirten Babaoğlu’nun Cezaevine gönderilmesinin ardından kendisi ile görüşmek isteyen ailesi ile de görüşmesine izin verilmedi. Mezopotamya Ajansı’nın verdiği bilgiye göre; Baboğlu ailesi, Burhan Babaoğlu’nun tedavisinin tamamlanmadan cezaevine götürülmesine tepki gösterdi.

Aileye bilgi verilmedi

Ağabeyinin cezaevi koşulları ve tedavisinin yapılmaması nedeniyle gözünün birini yüzde 85 oranında kaybettiğini kaydeden kardeş Babaoğlu, son iki yıldır kardeşinin omuriliğinde tümör olduğunu ifade etti. Ağabeyinin ameliyatının başarılı geçmesinin ardından kendilerine hastanede bir süre kalacağının aktarıldığını belirten Babaoğlu, refakatçi olarak kalmalarının da kabul edildiğini söyledi. Ancak refakat etmek için Urfa’dan gelmesinin ardından sadece yarım saat ağabeyinin yanında kalabildiğini vurgulayan Babaoğlu, ağabeyinin hastane heyetinin onayı ile cezaevine geri gönderildiğini söyledi. Babaoğlu, talep etmelerine rağmen ne heyet raporunun ne de tedavi sürecinde konulan teşhis ve tanıya dair yazılı veya sözlü bir bilgi verilmediğini kaydetti.

Cezaevi ortamı hastalığı için riskli

Ağabeyinin ameliyatının başarılı geçmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Babaoğlu, şunları söyledi: “Kistin oluşmasına neden olan cezaevi idaresidir. Zamanında sağlıkla ilgili şikayetini dikkate almaması mevcut kistin daha fazla büyümesine neden olmuştur. Bu bir cezaevi politikasıdır. Bunun bir an önce terk edilmesi gerekmektedir. Kardeşim ameliyat edilmesinden 3 gün sonra henüz dikişleri açılmadan apar topar cezaevine götürülmesi başlı başına bir risk taşıyor.

Tedavisi için serbest kalmalı…

Ağabeyinin tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesi için bir an önce serbest bırakılması gerektiğini sözlerine ekleyen Babaoğlu, şunları söyledi: “Tekrardan aynı rahatsızlığın ortaya çıkması söz konusudur. Cezaevi ortamında sağlıklı bir tedavi süreci yapılamayacaktır. Kaldı ki cezaevi koşulları sağlıklı bir insanı bile hasta ederken, hasta bir insan nasıl orada tedavi görebilecek. Dolayısı ile cezaevi idaresinin kendi politikaları ve hasta ettikleri bu tutukluların derhal salıverilmesi ve tam teşekküllü hastanede tedavi altına alınması gerekiyor. Tüm hasta tutsakların şikayet ettikleri andan itibaren gerekli sağlık tetkiklerinin yapılması gerekiyor. Zamanında müdahale edilmediği için hasta tutukluların sorunlarının kanserleştiğini görüyoruz.”

HABER MERKEZİ