Anadilde Savunma Hakkı Yasalaştı

TBMM Genel Kurulu'nda dün görüşülen anadilde savunma ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan kanun tasarısının, anadilde savunma imkanı tanıyan ilk maddesi kabul edildi.

TBMM’de dün çıkan gerginliklerin ardından anadilde savunmaya imkan tanıyan düzenleme kabul edildi. Düzenlemeye göre sanık kendini daha iyi ifade ettiği dilde sözlü savunma yapabilecekken, tercüme işlemlerini ve ücretini ise sanık karşılayacak.

 

Yasayı bekleyen milyonlarca insan var

MHP'li vekillerin saldırılarına ve sataşmalarına sahne olan görüşmelerde söz alan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Yasayı bekleyen milyonlarca insan var. Bir siyasi partinin siyasi propagandası için söz vermenizi doğru bulmuyoruz” diye konuştu. 
 

CHP-BDP tartışması

MHP-BDP ve AKP arasında sıklıkla gerilimin yaşandığı görüşmelerde söz alan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, AKP'nin, Türk ulusunu tarihten silmeye çalıştığını belirterek, BDP'li Kaplan'a şu sözlerle seslendi: “Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız. AKP ve BDP işbirliğinin yaptığı şey, tektir. Türkiye'de Kürt sorunu yoktur, Türkiye'de siz sorunu Türk sorunu yaptınız. Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız” diye konuştu.

Güler'in konuşmasını tamamlamasının ardından BDP ve CHP'li vekiller arasında gerginlik çıkarken, gerginlik daha sonra AKP ve CHP'li vekiller arasında da sürünce oturuma yine ara verildi.

Aranın ardından tasarının anadilde savunmaya imkan tanıyan birinci maddesi kabul edildi. 
 

Tercüme işlemini sanık yapacak

Anadilde savunmaya imkan tanıyan birinci maddeye göre, sanık kendisini daha iyi ifade edebileceği dilde sözlü savunma yapabilecek. Sanığın tercüme işlemleri ise yine sanık tarafından karşılanacak. Tercümanlar ise, il adli yargı adalet komisyonlarınca her yıl düzenlenen listede yer alan isimlerden seçilebilecek.

Kaynak: baskahaber.org