Anayasa Mahkemesi 35 Yıldır tutsak olan Hasan Gülbahar hakkında “hak ihlali” kararı verdi

Görülmüştür notu: Bu gün hapishanede 35. yılını dolduran Hasan Gülbahar ve bir grup devrimci için görülmüştür ekibi 78'liler ve 68'liler olarak 2013'te basın açıklaması yapmıştık. aradan geçen zamanda birçoğu tahliye oldu. Ama Hasan ve Cuma hala içeride. Bu gün Hasan için iyi haber aldık. Yeni Demokrasi Gazetesinden aldığımız haberi paylaşıyoruz:

(2013'te yaptığımız basın açıklaması)

 

 

12 Eylül 1980 Askeri Faşist Cuntası (AFC) öncesi bir dosyadan hakkında müebbet hapis cezası verilen, 16 Şubat 1981 yılında bu dosya kapsamında tutuklanan TKP/ML dava tutsağı Hasan Gülbahar ceza infazı nedeniyle 29 yıl hapishanede kalmış, hala da kalmaya devam etmektedir.

Hasan Gülbahar yürürlüğe giren 3717 sayılı TMK’nın geçici 1. maddesi gereği Ağustos 1991 tarihinde “şartlı” tahliye olmuştur. Hasan Gülbahar Mart 1995 tarihinde yeniden “suç” işlediği gerekçesiyle gözaltına alınıp Kayseri DGM tarafından tekrar “yargılaması” yapılmıştır. Önceki davaları da göz önüne alınarak “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

(Geçtiğimiz Günlerde Halil Gündoğan tahliye oldu. şimdi Hasan Gülbahar'ın tahliyesini bekliyoruz. Afişi yakında yeniden güncelleyeceğiz)

ADALET BAKANLIĞI’NIN KARARA İTİRAZI

Bu hüküm sonrasında tekrar uyarlanarak 12 yıl 6 aya düşürülmüştür. Bu karar infaz aşamasındayken“7 Kasım 1982 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suç dolayısıyla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olan kişi hakkında, mahkum olduğu cezanın infazı sürecinde koşullu salıverildikten sonra deneme süresi içinde işlediği yeni bir suç nedeniyle koşullu salıverilme kararı geri alınmayacaktır”hükmünü barındıran 6459 sayılı yasa gereğince Gülbahar’ın avukatları tarafından yeniden başvuru yapılmış ve Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Mayıs 2013 tarihinde Gülbahar’ın tahliyesine karar vermiştir.

Ankara 12. ACM’nin verdiği kararı “hukuğa aykırı” bulan Adalet Bakanlığı “kanun yararına bozma” yoluna gitmiş ve kararı bozmuştur.

AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

Gülbahar 30 yılı aşkın bir süre hapishanede kalmasına ve hakkında verilen müebbet cezasını doldurmasına rağmen, kendisine verilen 12 yıl örgüt yöneticiliği “cezası”nın bu 30 yıl içerisinde değerlendirilmesi gerekirken, tahliye edilmemiş keyfi bir şekilde halen hapishanede tutulmaktadır.

Avukatı Gül Altay ve Metin Narin’in 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlanmış ve Anayasa Mahkemesi anayasanın 19. maddesinde yer alan “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar vermiştir. Avukatlarının ilgili kararı Ankara 12. ACM’ye götürerek tahliye talebinde bulunacağı belirtildi.

AİLESİ VE YOLDAŞLARINDAN KAMUOYUNA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Hasan Gülbahar dünyanın en uzun süre hapis yatan politik tutsaklarından biri olduğu gibi tutsaklık koşullarının getirmiş olduğu bir dizi sağlık sorunu yaşaması sebebiyle de hasta tutsaklar arasında yer alıyor. Ailesi ve yoldaşları Gülbahar özgülünde devletin kendi yasasını bile uygulamamasının bir keyfiyet olduğunu vurgulayarak tüm devrimci, demokrat, ilerici kamuoyunu Hasan Gülbahar’ı sahiplenmeye çağrı yaptı.

İlişkili İçerik