Ankara'da Açılacak Düşler Tutsak Edilemez" Sergisi

Çarşamba, 25 Nisan, 2018

'Düşler tutsak edilemez' sergisi Ankara’daSiyasi tutuklularla dayanışma amacıyla "İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" fotoğraf sergisi, Ankara'da açılıyor. Sergi, 28 Nisan - 4 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

“Görülmüştür Ekibi” ile “Redfotoğraf grubu” ortak projesi olan "İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" fotoğraf sergisi 28 Nisan - 4 Mayıs tarihleri arası Ankara’da meraklılarıyla buluşuyor. Daha önce “Fotoğraf Köprüsü” olarak bilinen 55 tutuklu ile 55 fotoğrafçıyı buluşturan serginin ikinci aşaması olan sergiyle, dışarıdaki insanların, tutuklularla iletişim halinde olmasını sağlamayı hedefliyor.

Siyasi tutukluların seslerinin duyulur olmasını da amaçlayan sergide sayılarındaki artışa da dikkat çekilecek. Sergide tutukluların hem betimlemeleri hem de fotoğrafları yer alacak.

‘FOTOĞRAF MAKİNASINA DOKUNMASALAR DA...’

"Düşünen insan nerde olursa olsun özgürdür" diyen Redfotoğraf kurucularından yazar-fotoğrafçı Özcan Yaman, maddi hayatların kısıtlanmasının tutukluların soyut düşünme yetilerini yok etmemişse hala umut olduğunu belirterek, “Fotoğraf okumak, bu anlamda soyutlama yapmanın yaratıcı olmanın ve görmenin adı olur. Bizler fotoğraf makinesine dokunamasalar da, fotoğraf çekemeseler de anlam üretmeyi bilinç düzeyine çıkaran tutsaklara ancak şükranlarımızı sunabiliriz “ dedi.

'SERGİ İMGENİN YENİDEN ÜRETİMİDİR'

“Görülmüştür grubu” kurucularından Adil Okay ise, çalışmada görsellik ve duyarlılık bakımından iç içe geçerek yaşanan kaynaşmadan doğan şiir, metin ve fotoğraf birlikteliğinin hazzının yaşatıldığını söyledi. 
Fotoğrafın daha önce de diğer sanat disiplinleriyle buluşarak yeni imgelere büründüğünü dile getiren Okay, "Ama fotoğrafların, demir parmaklıkların arasına zorlukla sızıp, sözcüklerle, mısralarla buluşması eylemi, ‘imgeyi yeniden üretimi’, ilktir. Üstelik sadece tek bir hapishaneye ‘izinle’ girilmemiş, tam 26 hapishaneye, yüzden fazla tutsağa engellere rağmen ulaşılmıştır. Sesimizi duyan tutsaklardan 68’i düşlerini betimlemiş sesimize ses vermişlerdir” diye belirtti.

Fotoğraflar ve tutukluların betimlerinden oluşan "İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" sergisi, 28 Nisan saat 16.00'da TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube’sinde kapılarını açıyor. Sergi 4 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

İlişkili İçerik