'Annemi ölü değil canlı istiyorum'

ZEYNEP KURAY/BİRGÜN

Azad Tokmak, Bakırköy Kadın Kapalı cezaevinde hükümlü bulunan ağır kalp hastası annesi Fatma Tokmak için “özgürlük” kampanyası başlattı. Annesinin tahliye edilerek tedavisinin dışarıda sürdürülmesi amacıyla başlattığı özgürlük kampanyasına bugün start verecek olan Azat Tokmak, herkesi  kampanyaya destek olmaya çağırdı.

Ağır kanser hastası annesinin cezasının ertelenmesi ve tahliye edilmesi amacıyla 1 Şubat'ta Adli Tıp Kurumu'na başvurduklarını ancak bir türlü cevap alamadıklarını belirten Azad Tokmak, “Annemi ölü değil canlı istiyorum” dedi.

CEZAEVLERİNDE BÜYÜDÜ
Azad Tokmak henüz 1.5 yaşındayken 1996 yılında annesi Fatma Tokmak ile birlikte yapılan polis baskınında göz altında alındı. "PKK'ye yardım ve yataklık" iddiasıyla gözaltına alınan Fatma Tokmak, ağır işkence gürdü, kalp hastalığına yakalandı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde polisler Türkçe bilmeyen Fatma Tokmak'ı konuşturmak için Azat'ın bedenine defalarca sigara söndürdü. Hâlâ vücudunda sigara izleri duruyor. Anne Tokmak yıllarca tutuklu yargılandı. Azad ve Fatma Tokmak için uzun yıllar sürecek tutukluluk dönemi başladı. Dokuz yılı aşkın yargılamanın ardından anne Tokmak mahkeme tarafından hastalığı da dikkate alınarak tahliye edildi. Azad Tokmak annesine 2006 yılında kavuşsa da bu mutluluk sadece 3.5 yıl sürdü. Yargıtay'ın müebbet cezasını onaması üzerine 38 yaşında ki Fatma Tokmak yine cezaevine gönderildi.

'MUTLUĞUMUZU FAZLA GÖRDÜLER’
“3.5 yıllık mutluluğumuzu bile fazla gördüler” diyen Azad Tokmak, “Oysa annem serbest bırakıldığında dünyalar benim olmuştu. 5’inci sınıfa gidiyordum ve annemin tahliye edildiğini okul çıkışında öğrendiğimde, o kadar sevinmiştim ki üzerimde ki önlüğü yırtmıştım. Gebze cezaevinin önüne gelene kadar annemin serbest bırakıldığına inanmamıştım. Anneanneme buraya boşuna geldik demiştim. Ancak demir kapı açılıp annemi görünce gerçek olduğunu anladım. 3.5 yıl boyunca o uzun hasretini acısını çıkarttık. Tam hayatımızı düzene koymuştuk ki, yine annemi benden kopardılar” diye konuştu.

SAĞLIK DURUMU GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR
Annesinin sağlık durumunun git gide ağırlaştığına dikkat çeken Azad Tokmak, “En son onu 17 Mayıs'ta açık görüşte gördüm. Havalar ısınmasıyla çarpıntılarının artığını ve artık nefes alamaz hale geldiğini söyledi. 1 haftadır sayım sonrası hastaneye sevk ediliyormuş” diye aktardı. Annesinin tahliye edilmesi için daha önce İnsan Hakları Derneği ile birlikte Meclis’e gittiklerini anlatan Azad Tokmak, 1 Şubat tarihinde de annesinin cezasının ertelenmesi ve serbest bırakılması için İstanbul Adli Tıp Kurumuna başvursalar da bugüne kadar hiçbir cevap alamadıklarını belirtti.

'YETER ARTIK'
Annesinin serbest bırakılması için kampanya başlatama kararı aldığını açıklayan Azad Tokmak, toplanacak imzaların Adalet Bakanlığı’na gönderileceğini belirtti. Annesinin tahliye sürecinin engellenmesinin onun bilinçli bir şekilde ölüme gönderilmesi manasına geldiğini vurgulayan Azad Tokmak, “Yeter artık, annem 13 yıldır suçsuz olduğu halde, hasta haliyle cezaevinde. Ben annemi ölü değil canlı istiyorum” dedi.

Kaynak: birgun.net

İlişkili İçerik