Antalya'da hasta mahpusların durumu kritik

 

Yedi kişilik koğuşlarda 30 kişinin kaldığı Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hasta tutukluların durumu her geçen gün ağırlaşıyor.

Mahpusların avukatı Hakan Evci’nin anlatımlarıyla, Antalya L Tipi Cezaevi'nde kalan hasta tutukluların  durumları şöyle:

*Hüseyin İbrahim: Geçirdiği trafik kazası sonucu bacağına platin yerleştirilen Rojavalı mahpus, cezaevinde uygulanan şiddet sonucu bacağına darbe aldı. Tedavisine izin verilmediği için, büyük bir bölümü moraran bacağını kaybetme riskiyle karşı karşıya.

*Gassan Temo: Rojava'da IŞİD saldırısında bir bacağını kaybettikten sonra ailesiyle birlikte yerleştiği Mersin'de tutuklandı. Bacak protezi kırılan mahpus, ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda.

*Harun Irmak: Kronik Akdeniz anemisi hastalığı var. Cezaevi koşulları nedeniyle bağışıklık sistemi çöktü. İçerde tedavisi yapılmıyor ve ilaçları pahalı olduğu için cezaevi yönetimi tarafından karşılanmıyor.

*İlhan Yükkol: Adli Tıp Kurumu tarafından yüzde 50 zihinsel engelli raporu olmasına ve kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılamayacak durumda olmasına rağmen serbest bırakılmıyor.

*Mehmet Aktaş: Sara hastalığı var. En son geçirdiği nöbette düşerek bacağını kırmasına rağmen tedavi edilmedi.

*Hasan Çetin: Yüzde 70 zihinsel ve bedensel engelli raporu olmasına rağmen tahliye edilmiyor.
*Abbas Kaya: Lösemi hastası. Tedavisi yapılmadığı için yaşamı tehlike altında.

*Mehmet Aktaş: Kronik alerji hastalığı var. Kapalı ve rutubetli alanlarda kalması hastalığını tetikliyor.

*Hüseyin Yıldırım: Cezaevi koşullarından dolayı kısmi yüz felci geçirdi. Hastalık üzerine sağ gözünde görme kaybı yaşadı. Acil donanımlı bir hastanede tedavi altına alınması gerekiyor. (Antalya/DİHA)

Kaynakça: Evrensel Gazetesi