Aram Kitabevi’nden Tutsaklar İçin ‘Askıda Kitap’ kampanyası…

Salı, 5 Eylül, 2017

Aram Kitabevi, cezaevlerindeki tutsaklarla dayanışmak amacıyla “Askıda Kitap” kampanyası başlattı. Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte giderek artan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla başlatılan kampanyanın bir diğer amacı ise, tutsaklarla kitaplar aracılığıyla dayanışma köprüsü kurmak. Bu temelde kitap almak için Beyoğlu’da bulunan Aram Kitabevi’ne gelen okurlar, ya evden getirdikleri ya da satın aldıkları kitapları hediye ederek kampanyaya katkıda bulunuyor. Kampanya ile cezaevlerine kitap desteği vermeyi hedeflediklerini söyleyen Aram Kitabevi çalışanı Fatma Arslan, maddi olanağı olmadığı için kitap almakta zorlanan tutsakların kitap ihtiyacını karşılamak ve yasaklara dikkat çekmek amacıyla kampanya başlattıklarını söyledi.

Kitaplarınızı evde tutmayın, paylaşın

Arslan, “İlk olarak Aram Kitabevinden kitap almaya gelenlerden bir kitap alıp kampanyaya destek olmalarını istiyoruz. Öte yandan da insanların evinde okudukları kitapları kütüphanelerinde tutmalarındansa, bize bağışlamalarını istiyoruz. Attıklarını değil, okuduklarını paylaşmak istedikleri kitapları getirmelerini istiyoruz. İlk alımlar da başladı. Çok olumlu dönüşler oluyor. Bir kargomuz da hazır şuanda, bayramdan sonrasını bekliyoruz. Gelip buradan da kitap alıp bırakabilirler ancak buradan alınsa dahi askıya da bir kitap bırakmalarını istiyoruz.Onun dışında böyle ekonomik bir şeyin içerisine girmek istemiyorlarsa evlerindeki kitaplıklarından da getirebilirler. Bu kitapları yolladığımıza dair postaneden de bir dekont alıp gösterebiliyoruz. Bunun üzerinden cezaevleriyle mektuplaşmalarımız var. O mektuplaşmalar üzerinden kitapların gidip gitmediğini nasıl tepkiler alacağımızı takip edebileceğiz” dedi.

Tutsakların kitap okumak ve havalandırma dışında alternatifleri olmadığını hatırlatan Arslan, “Yapabildikleri tek şey dışarıdan gönderilen kitapları okumak, oradan yeni dünyaları gezmek, yeni hayalleri görmek, yeni yaşamları deneyimlemek… Bunun için de biz dışarıdakiler onlarla bir dayanışmayı sağlamaya çalışıyoruz. Bir anlamda da gündemde olan tek tip kıyafet tartışmaları, gazete dergi kitap yasaklarını gündemleştirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Destek çağrısı

Kampanyayı sosyal medya hesapları üzerinden de duyurduklarını söyleyen Arslan, olumlu tepkiler aldıklarını belirtti. Arslan, “Cezaevlerindekiler kısıtlamalardan, yasaklardan dolayı kendilerine kitap verilmediği için okuyamıyorlar. Bu anlamda bizim onlara ulaştıracağımız kitapların anlamı ve değeri çok fazla. Dışarıdakilerin kitap yoluyla onlarla bağ kurmaları gerekir” diyerek, kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Kampanyaya katkı sunmak isteyenler Aram Kitabevi’ne Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sk. 6/A, Beyoğlu/İstanbul adresinden ulaşabilir.

İSTANBUL