Arin Mirkan 5. yaşına cezaevinde girdi

Hakkında açılan bir soruşturmadan 8 ay ceza alan başka bir davasının da devam ettiği öğrenilen Yüksel’in Temmuz ayına kadar cezaevinde tutulacağı öğrenildi. Annesiyle birlikte 3 yaşında cezaevine giren Arin Mirkan’ın geçtiğimiz günlerde 5. yaş gününün kutlandığı öğrenildi.

İki kızıyla cezaevine gönderilen ve 15 Ocak’ta tahliyesi beklenen Yüksel, tahliye edilmedi. Yüksel’in 3 yaşında cezaevine kendisiyle alınan kızı Mirkan, 5. yaşını cezaevinde karşıladı

Mardin’de 2017 yılının Şubat ayında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece “PKK bir terör örgütü müdür?” sorusuna verdiği “Hayır” cevabından sonra tutuklanan Vesile Yüksel’e 1 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Cezası onandıktan sonra kızları 3 yaşındaki Arin Mirkan ve 5 yaşındaki Avesta ile cezaevine gönderilen Yüksel, 15 Ocak’ta cezası bitmesine rağmen hakkında açılan iki soruşturmadan dolayı tahliye edilmedi. Hakkında açılan bir soruşturmadan 8 ay ceza alan başka bir davasının da devam ettiği öğrenilen Yüksel’in Temmuz ayına kadar cezaevinde tutulacağı öğrenildi. Annesiyle birlikte 3 yaşında cezaevine giren Arin Mirkan’ın geçtiğimiz günlerde 5. yaş gününün kutlandığı öğrenildi.

Annesinin sesini istiyor

Cezası onaylandıktan sonra Mardin Cezaevi’nden Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Yüksel, orada tutulduğu süre boyunca birden çok saldırıya maruz kalmış ve kızları da bu durumdan etkilenmişti. Geçtiğimiz aylarda cezaevinde 7 yaşına basan Avesta, prosedür gereği “okula gidecek” denilerek annesi ve kardeşi Arin’in yanından alınarak babasının yanına gönderildi. Evine döndükten sonra sürekli annesini ve kız kardeşini soran Avesta’nın, yaşadıkları karşısında okula gitmeyi istemediği kaydedildi. Bir haftadır Yüksel’e verilen iletişim cezası nedeniyle annesinin sesini duyamayan Avesta’nın, üzüntüden yemek yiyemediği ve sürekli, “Neden annemle konuşamıyorum” dediği belirtildi.