Astım hastası Arin bebeğin ilaçları yine verilmiyor

Pazartesi, 6 Ağustos, 2018

Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte tutsak olan 13 aylık astım hastası Arin’e verilen ilaçların tekrar kesildiğini belirten baba Mihdi Yılmaz, “Hastaneye sevk talebine bir ya da 5 ay sonra yanıt verileceğini söylediler. Artık bir yaşına girdi ve beslenmeye ihtiyacı var” dedi.

Jinnews’in haberine göre; Esma Yılmaz ile birlikte Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde tutulan 13 aylık astım hastası Arin bebeğin sağlık durumu gün geçtikçe kötüleşiyor. Anne Esma Yılmaz’ın denetimli serbestlikten yararlanmak için avukatları aracılığıyla yaptığı tüm başvurular reddedilirken, kamuoyu baskısı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na verilen dilekçeler sonucu Arin’e verilmeye başlanan ilaçların da tekrar kesildiği öğrenildi.

ARİN BEBEĞİN İLAÇLARI YENİDEN KESİLDİ

2 Ağustos günü eşini ve kızını hapishanede ziyaret eden Mihdi Yılmaz, Arin’e ilaçlarının verildiğini, doktora götürüldüğünü, tahlillerinin yapıldığını ve tahlillerden sonra yeni bir tedavi uygulanacağını belirtmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde eşini ve kızını tekrar ziyarete giden Yılmaz, Arin bebeğin ilaçlarının tekrar kesildiğini öğrendi.
Kamuoyunda oluşan tepki nedeniyle Arin’in revire götürülmeye başlandığını belirten Yılmaz, ancak bir süre sonra bu taleplerinin yine reddedildiğini ve bu yüzden çocuğunun rahatsızlığının nüksettiğini söyledi. Tekrar kötüleşmesi üzerine adeta yalvarılarak Arin’in revire götürüldüğünü kaydeden Mihdi, ancak bu kez de revirde muayene edilmediğini aktardı. En son Arin’i ve eşini görmeye gittiğinde hapishane psikiyatristi ile görüştüğünü aktaran Yılmaz, şöyle dedi:

“Arin’in ilaçlarının verilmediğini sorduğumda elinden gelen her şeyi yaptığını ama kurum olarak bir işleyişlerinin olduğunu söyledi. Hastane sevkini sorduğum zaman ise sevk talebinin yapıldığını ama cevabı almadıklarını belki bir ay ya da 5 ay sonra geleceğini söyledi. Arin için Mardin’de aldığım buhar makinesi eskidi, kullanışlı olmuyor. Yeni bir cihazın olması gerektiğini söyledim hak vermelerine rağmen hiçbir şey yapılmıyor. Artık bir yaşına girdi beslenmeye ihtiyacı var. Anne sütü artık Arin’i doyurmuyor.”

Arin’nin raporlarını istediğinde “kayboldu” yanıtı aldığını kaydeden Yılmaz, “Arin’in aşısı vardı, aşısını yaptığımız hastane raporları istiyor ama sorduğum zaman kaybolduğunu belirtiyorlar. Bunun için görüşebileceğim bir yetkili dahi bulamıyorum. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Adalet Bakanlığı’na görüşme talebinde bulundu ama talebine ret cevabı verildi. Arin’in durumu her geçen gün daha da kötüleşiyor” dedi.