Bakırköy cezaevinde Öğretmen Öğrenci Aynı Koğuşta

Öğretmen ve öğrenci aynı koğuşta
ZEYNEP KURAY - BAKIRKÖY CEZAEVİ 22.04.2013
(Foto: soldan sağa, Selvi Polat, Ayşe Tuncer, Berna Yılmaz, Aynur Barkın, Nazik Onay, Songül Coşkun, Yüksel Almaz)

AKP’nin ileri demokrasisinde sendikacılardan siyasilere, avukatlardan gazetecilere, tüm muhalif seslerin “terör” kılıfı altında hapsedildiği Türkiye’de, parasız eğitim istedikleri için öğretmen ile öğrenci ay...nı koğuşta.

DHKP/C adı altında 19 Şubat 2013 tarihinde yapılan operasyonda tutuklanan Eğitim-Sen üyesi tarih öğretmeni Ayşe Tuncer, serbest kalması için mücadele ettiği üniversite öğrencisi Berna Yılmaz ile Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde aynı koğuşu paylaşıyor.

ORTAK ‘SUÇ’ PARASIZ EĞİTİM İSTEMEK
Berna Yılmaz 2010 yılında Başbakan Erdoğan’ın katıldığı Roman Çalıştayı’nda, “Parasız Eğitim İstiyoruz, Alacağız!” pankartı açtığı gerekçesiyle tutuklandı. Aralarında Ayşe Tuncer’in de bulunduğu birçok eğitim emekçisi ve demokratik kitle örgütlerinin yoğun tepkileri üzerine 19 ay sonra serbest bırakılan üniversite öğrencisi Yılmaz, 22 Ocak 2013 tarihinde tekrar tutuklandı. Ondan kısa bir süre sonra tutuklanan 72 kamu emekçisinin arasında Ayşe Tuncer de vardı. Yılmaz ile Tuncer’e isnat edilen ortak suç ise parasız eğitim istemek.

Hedef seçilmelerinin nedenini AKP’nin eğitim kurumlarını ticarethaneye çevirmeye çalışan politikalarına karşı gösterdikleri tepki olduğunu vurgulayan Tuncer, Eğitim-Sen olarak 4+4+4 yasasına yönelik Ankara’da yaptıkları eylemin sendikalarına karşı uygulanan baskının en büyük sebebi olduğunun altını çizdi. Müdür yardımcısı olarak çalıştığı okulda para toplamayı reddettiği için hakkında soruşturma açıldığını belirten Tuncer, tutuklanmalarının nedeninin de bilimsel, demokratik, parasız eğitim mücadelesi vermeleri

Hedef seçilmelerinin nedenini AKP’nin eğitim kurumlarını ticarethaneye çevirmeye çalışan politikalarına karşı gösterdikleri tepki olduğunu vurgulayan Tuncer, Eğitim-Sen olarak 4+4+4 yasasına yönelik Ankara’da yaptıkları eylemin sendikalarına karşı uygulanan baskının en büyük sebebi olduğunun altını çizdi. Müdür yardımcısı olarak çalıştığı okulda para toplamayı reddettiği için hakkında soruşturma açıldığını belirten Tuncer, tutuklanmalarının nedeninin de bilimsel, demokratik, parasız eğitim mücadelesi vermeleri olduğunu kaydetti. Kendisine savcılıkta sorulan sorulardan birinin de Berna Yılmaz için Eğitim-Sen tarafından yapılan basın açıklamasına katılması olduğuna dikkat çeken Tuncer, “Şu anda aynı mücadeleyi veren öğrenciler ve Eğitim-Sen’li öğretmenler aynı koğuşta kalsak ta Berna’yı özgürlüğüne kavuşturmak için verdiğimiz mücadeleyi arkadaşlarımızın da bizler için vereceğine inanıyorum. Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek mücadelesi verenler tarihin sayfalarına aydınlık harflerle yazılırken, bizi tutuklayanlar ise daima karanlığın kör kuyularında yok olup gidecektir!” şeklinde konuştu.
ANF
 

İlişkili İçerik