Bakanlık tutsakların milyonlarca lirasını ranta dönüştürdü…

Çarşamba, 18 Ekim, 2017

Tutukluların emanet para hesapları üzerinden milyonlarca TL faiz geliri elde eden Adalet Bakanlığı, kazancına dair verileri açıklamaktan kaçındı

 

Adalet Bakanlığı’nca 2005 yılında çıkarılan yönetmelikle cezaevlerinde buluna tutukluların emanet para hesabından milyonlarca TL faiz geliri elde ediyor. Bakanlık, elde edilen faizin net gelirine dair ellerinde bir verinin olmadığını açıkladı.

 

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Haziran ayında Bilgi Edinme Kanunu kapsamında cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin adli emanette bulunan para miktarı, bu paraların hangi bankalara yatırıldığı ve faiz gelirlerinin miktarını öğrenmek için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne başvurdu.

 

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) geçtiği haber göre; İlgezdi’nin bilgi edinme başvurusuna ilişkin yanıtlar dün görevden alınan Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek’in imzasıyla geldi. İlgezdi’ye verilen yanıttaki ayrıntılarla adli emanette yüz milyonlarca TL değerinde 26 farklı para biriminden paranın bulunduğunu ortaya çıkarken, bu paralarının faiz gelirlerinin ise bilinmediği öne sürüldü.