Balıkesir L Tipi Cezaevi'nde işkenceyle ölümün sorumluları korunuyor

Pazar, 24 Aralık, 2017
Balıkesir L Tipi Cezaevi'nde Ulaş Yurdakul isimli mapusun işkence edilerek vahşice öldürülmesi olayıyla ilgili sorumlular hakkında henüz bir dava açılmış değil.

Etkin Haber Ajansı / 23 Aralık 2017

İSTANBUL- Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi'nde Ulaş Yurdakul isimli mapusun diğer hükümlüler tarafından dövülerek ve işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili Yurdakul ailesi basın toplantısı düzenledi.

Kepsut Cezaevi'nde daha önce iki cinayet ve bir tecavüz vakası basına yansımıştı. Son olarak Ulaş Yurdakul isimli mapusun vahşice öldürülmesi gözleri hapishane yönetimine çevirdi. Olayı soruşturan savcı, tüm delillere rağmen cezaevi görevlileri hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararını vermişti.

Karara itiraz eden avukatlar, cinayete karışanlar hakkında dava açılmasını bekliyor.

Yurdakul'un annesi, kardeşi ve ailenin avukatı İnsan Hakları Derneği'nde basına yaşanan cinayet hakkında bilgi verdi. Av. Hakan Günaslan, dosya hakkında bilgi verirken, cinayete tanık olan vicdan sahibi mahkumların mahkemede şahitlik yaptığını aktardı.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ: ULAŞ YA USLANACAK YA DA GEBERİP GİDECEK
Tanık ifadelerinde, yaşanan işkencenin cezaevi müdürüne şikayet edildiği müdürün ise "Ulaş ya uslanacak ya da geberip gidecek. Biz onu buraya bilinçli olarak verdik" ifadelerini kullandığı yer aldı. Bir başka mahkumun ifadesinde, gardiyanların, dövülen ve yüzünde darp izleri oluşan Yurdakul'a "Ulaş makyajın güzel olmuş" diyerek alay ettiği kaydedildi. Dosyada ayrdıca hapishanede çalışan görevlilerin de Yurdakul'a uygulanan şiddetten haberi olduğuna ilişkin deliller yer alıyor.

Av. Günaslan, 31 Aralık 2016 gecesi başlayan işkence ve dayağın 1 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen ölüme kadar sürdüğünü belirtti. Cezaevi C3 koğuşunda yaşanan olaydan önce N.Ş. isimli hükümlünün hapishane yönetimi tarafından bu koğuşa 'sorunlu mahkumlarla ilgilenmesi' için konulduğunu ifade eden Günaslan, N.Ş.'nin oluşturduğu çeteyle birlikte diğer mapuslara şiddet uyguladığını belirtti. Günaslan, ölüme karışan İ.A isimli hükümlünün annesine "Millet dağda öldüremiyor teröristi biz burada öldürdük" diyerek suçunu itiraf ettiğini aktardı.

Günaslan, "Cezaevinde, hükümlülerin yaşam hakları ile beden ve ruh bütünlüklerini korumak üzere her türlü koruyucu tedbiri almakla yükümlü olan idare, Ulaş'ın ne hastaneye sevkini sağlamış, ne tedavisini yapmış, ne darp edilmesini önlemiş ne de ayrı bir koğuşa alarak can güvenliğini salamıştır" dedi.