"Bebekler Beşikte Olmalı, Cezaevinde Değil"

Ailelerin aldığı hapis cezası nedeniyle cezaevine girecek bebeklere dikkat çekmek için, CHP İstanbul milletvekili Melda Onur Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Melda Onur, kesinleşen hapis cezası nedeniyle sekiz buçuk aylık ikiz bebekleri Özgür ve Lorin'le cezaevine girecek Mülkiye Demir Kılınç ve altı aylık bebeği Zeynep Simay'la cezaevine girecek Arzu Ceylan Oral ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın da katıldığı basın toplantısında Onur, 285 bebeğin aileleriyle birlikte çeşitli sebeplerle cezaevlerinde bulunduğunu söyledi.

“Böyle yeni Türkiye istemiyorum”

Meclis Haber’de yer verilen bilgilere göre, Mülkiye Kılınç'ın hastanede kalabileceğine dair raporun savcılığa gittiğini aktaran Onur, "Adalet Bakanı'nı bu işi durdurması için göreve çağırıyoruz" dedi.

Onur, Arzu Ceylan Oral'ın da altı aylık bebeği Zeynep Simay ile 18 Ağustos'ta cezaevine gireceğini anımsatarak Zeynep'i kucağına aldı ve ekledi:

"Annesinin suçu basın açıklamasına katılmak. Mülkiye'nin suçu da zaten kitap satmaktı. Yeni Türkiye'lerden söz ediliyor ama bu bebek 18 Ağustos'ta cezaevine girecekse ben böyle yeni Türkiye falan istemiyorum."

İspatsız konular, delil oluyor

Nursel Aydoğan ise paralel yapının Türkiye'de muhalif güçlere yönelik verdiği hukuksuz ve adaletsiz kararların yeniden ele alınması gerektiğine vurgu yaptı ve ekledi:

“İspat edilemeyecek konularla insanlara ceza verilmesini biz asla kabul etmiyoruz. Mülkiye'nin davası da öyle oldu. Kişisel dostlarıyla özel hayatında yaptığı telefon görüşmeleri dahi davada delil olarak sunuldu.

“KCK davası tutukluları yavaş yavaş serbest bırakıldı ama halen KCK davasından içeride bine yakın arkadaşımız var. Hem Mülkiye'nin hem de Arzu'nun davası, bu davalar kapsamındadır.

“Hükümetin, bu iki davada yeniden yargılamanın önünü açacak bir süreci başlatması gerekir. Adalet Bakanlığı'na bir kez daha sesleniyoruz: Bu küçük yavrularımızın, emekleyecek bir alanın bile olmadığı cezaevlerinin kötü koşullarında yaşamaması için, cezalarının bir yıl daha ertelenmesini ve yeniden yargılanmasını istiyoruz."

“Bebeğimle cezaevine girmek istemiyorum”

Arzu Ceylan Oral, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yeniden yargılama başvurusu yaptığını anımsatarak, "Bugün haber aldım. AYM’den ulaştılar. Erteleme kararı aldığım tarih olan 18 Ağustos’a kadar başvurumun görüşüleceğini söylediler. Bebeğimle cezaevine girmek istemiyorum. Yeniden yargılanma, ev hapsi, elektronik kelepçe... Bunlardan biriyle cezalarımızı çekebiliriz. Bebeklerimizi cezaevine sokmayın, orada taş duvarlar arasına girmesinler. Onların dışarıda aileleri ile birlikte büyümeye, parkta oynamaya, ağaç görmeye ihtiyacı var" dedi.

Mülkiye Demir Kılınç ise tedirgin olduğunu belirterek, "Hastane 'cezaevinde kalabilir' raporu vermişti benim için. Adli Tıp Kurumu’ndan da her an rapor çıkabilir" diye konuştu. (GA/EKN)

* Fotoğraf: Murat Kaynak / AA

Kaynak: www.bianet.org

İlişkili İçerik