Bin 333 hasta tutuklunun koşulsuz serbest bırakılması istendi

 

 

- F Oturumu’nun 400'üncü haftasında, cezaevlerinde bulunan 457’si ağır bin 333 ağır hasta tutuklunun koşulsuz bırakılması istendi. 

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği "F Oturumu"nun 400'üncü haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır" ve "Ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın" pankartları açıldı. Sık sık, "Susma suça ortak olma" ve "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları atıldı.

 

457'Sİ AĞIR BİN 333 AĞIR HASTA TUTUKLU BULUNUYOR

 

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Hatice Onaran, ağır hasta tutukların geldiği aşamalara değinerek, tutukluların durumlarına duyarlı olmanın insani bir görev olduğunu söyledi. Ellerindeki hasta tutuklu listesinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Onaran, 457'si ağır olmak üzere cezaevlerinde bin 333 hasta tutuklunun olduğunu söyledi. 

 

Onaran, yatağa bağımlı ve kendi ihtiyacını karşılamayacak olanlar 10, felçli, ayak, kol veya vücudunun belli bölümünü kullanamayacak durumda olan 11, kanser hastası 28, kalp hastası 122, epilepsi hastası 20, vücut bütünlüğünü kısmen yitirmiş engelli olan 55, Wernicke Korsakoff 12, şizofren 35, vücudunun çeşitli bölgelerinde platin bulunan 12, vücudunun çeşitli uzuvlarında kist olanlar 20, her türlü kas hastalığı 17, bel-boyun fıtık rahatsızlığı 53, diyaliz ve ciddi böbrek rahatsızlığı olan 42,diyabet 27, Hepatit-B 31, ülser kolit 19, karaciğere bağlı rahatsızlıklar 9, mide rahatsızlığı 33, bağırsak rahatsızlığı 24, behçet hastası 6, çölyak hastalığı 8, sedef, behçet 6, kronik astım, bronşit hastası 58, akciğer ve solunum rahatsızlıkları 30, migren 10, guatr 2, varis 7, yüksek tansiyon 33, prostat 23, kolestrol 10, vertigo 5 ve sünizit 6 tutuklunun durumlarının ciddiyetine dikkati çekti. 

 

'AĞIR HASTA TUTUKLULAR KOŞULSUZ SERBEST BIRAKILMALIDIR'

 

41 farklı hastalık tespit ettiklerini açıklayan Onaran, "Mahpuslarının pek çoğunda bu hastalıkların tamamına yakınını görmek mümkündür. Tüm mahpuslarda olduğu gibi hasta mahpusların hastane, revir gibi sağlığa erişim hakları engellendiği; bin bir güçlükle gittikleri muayenelerde kelepçeleri çıkartılmayarak muayene ve tedavileri gerçekleşmediği için sağlık durumları her geçen gün ağırlaşmaktadır" diye konuştu.

Onaran, ağır hasta tutukların koşulsuz serbest bırakılmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı 

İlişkili İçerik