Bir ayağı kesilen tutuklu hücrede tutuluyor

Çarşamba, 10 Ocak, 2018

Bir ayağı kesilen ve diğer ayağı hala yaralı olan Dicle Bozan, bağırsaklarındaki rahatsızlık nedeniyle ameliyat için sevk edildiği Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde “sıra var” denilerek, tek kişilik hücrede tutuluyor. 

 

Dersim’de 2017 Nisan ayında çıkan çatışmada ağır yaralı olarak yakalandıktan sonra tutuklanan HPG’li Dicle Bozan, Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Bir bacağı kesilen Bozan, yaklaşık bir ay önce Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.  

 

TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR 

Ameliyat sonrası bağırsakları dışarıda kalan ve hala diğer ayağı yaralı olan Bozan, 9 aydır ameliyat edilmeyi bekliyor. Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’ne tedavi edilmesi için sevk edildiği belirtilen Bozan’ın “sıra var” denilerek ameliyatının yapılmadığı aktarıldı. Bozan’ın cezaevinde tek kişilik hücrede tutulduğu ve havalandırmaya da tek başına çıkarıldığı belirtilirken, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi. 

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi İzmir Sözcüsü Selma Altan, Bozan’ın ameliyat olmayı beklediğini aktarırken, başka bir cezaevine sevkini talep ettiğini de söyledi.