Bir hasta tutsağın hali

Adı A. Kadir Fırat. Kendisi yüzde 90 felçli. Hareket etme ve konuşma yetisini hemen hemen yitirmiş bir insan. Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde kalıyordu. Gönderildiği Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde kendisine "cezaevinde kalamaz" raporu verildi. Bunun üzerine 3 ay önce Metris R Tipi Cezaevi'ne gönderilerek, Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Ancak ATK, büyük bir acımasızlıkla, kendisine "cezaevinde kalabilir" raporu verdi. A. Kadir Fırat, Metris'te iken, bir gün yere düşüyor ve bir görevli onu öyle görünceye kadar saatlerce betonda yatıp kalıyor. Orada üç ay kadar kaldıktan sonra, "Bayburt'a sevkin çıktı," denilerek, yeniden Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'ne getirilmiş bulunuyor. Telefon görüşmesi gününde telefon yerine zor ulaşan ve dedikleri artık anlaşılamaz hale gelen bir insanı içeride tutmanın anlamı nedir, bir milim bile insanlığı kalan bir yetkili yok mu?

BDP'nin Ankara il eski yöneticilerinden Abdulhakim Etike, adli bir suç nedeniyle 10 aydır Sincan 1 nolu L Tipi Cezaevi'nde bulunuyor. Kaldığı odada Kobanê olaylarını televizyon izleyenlerin sözlü ve fiziki saldırısına uğrayınca, tekli bir odaya konuldu. Cezaevi yönetimi kendisinden gazetemizi okumamasını, eğer okumaya devam ederse, böylesi şeylerin başına yeniden gelebileceğini söylüyor ve şikayetçi olduğu kişiler hakkındaki dilekçesini işleme almayarak, söz konusu suça ortak olduğunu gösteriyor. Karabük T Tipi Cezaevi'nde bulunan M.Emin Süsin, Selam Süsin ve Hikmet Kara'nın sevki Şırnak T Tipi Cezaevi'ne ve Müslüm Oruç'un sevki ise Karaisalı (Adana) ilçe cezaevine çıkmış bulunuyor.

İzmir'deki Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Serdar Şavluk'un 6 ay önce çıkan sevki nihayet gerçekleştirildi ve Derviş Tanış ile birlikte Şırnak T Tipi Cezaevi'ne getirildiler.

Cezası bir yılın altına düştüğü için ilçe cezaevine gitme hakkı olan Fatih Güler, bulunduğu Beycuma M Tipi Cezaevi'nden, -kendi isteğiyle- Bismil K2 Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Beycuma'da 3 okurumuz kalırken, Bismil'deki okur sayımız 8 kişi oldu.

Yozgat E Tipi Cezaevi'nde bulunan Davut Avcı'nın eleştirisi yayınlanmayacak ama ilgili kuruma iletilmiş bulunuyor.

Zaman zaman bazı okurlarımız yazdıkları kitaplarını yayınlatmak için benden yardım istiyor. İnanın, ben kendi kitaplarımı bile yayınlatmakta güçlük çekiyorum. Size yardım edemem ama şunu önerebilirim: El yazması metninizi bir an önce ailenize iletin ve söz konusu olabilecek yayınevine kitabınızın bilgisayara geçirilmiş nüshası ile başvurun. Haydi, size iyi şanslar!

Gelecek hafta bugün 2015 yılına başlamış olacağız. 2015 yılının barış ve özgürlük getirmesi dileğiyle, hepinize iyi yıllar!..

DIŞARIDAKİLERE: Katılmamak için çok uzun süre direndiğim sosyal medyaya geçen yıl bu günlerde katılmış ve özellikle cezaevlerindeki sorunları orada binlerce kişi ile paylaşmaya başlamıştım. Geçen hafta hem benim, hem de eş genel yayın yönetmenim Eren Keskin'in sosyal medya hesaplarımız hacklendi ve oraya bize dönük küfürler yazıldı. Ancak böyle birine yakışan küfürleri kendisine aynen iade ediyorum. Bir kişi, nasıl olur da cezaevindeki insanların sorunlarıyla ilgili haberlerden rahatsız olur ve onlara saldırır. Takip etmeniz ve yaygınlaştırmanız için; Twitter'da yeni adresim: @AykolHuseyin

MEKTUBU GELENLER:

Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Adnan Öztel - Bafra T Tipi Cezaevi
Abdullah Öngüllü - Bandırma T Tipi Cezaevi
Fatih Güler - Bismil K2 Tipi Cezaevi
Fermani Çetin - Bolu F Tipi Cezaevi
Nedim Yılmaz - Bolu F Tipi Cezaevi
Zeyni Arat - Bolu F Tipi Cezaevi
M. Murat Sözeri - Bolu F Tipi Cezaevi
İsmet Beyhan - Bolu F Tipi Cezaevi
Reşat Atagören - Bolu F Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Erdal Laçin - Elbistan E Tipi Cezaevi
Abdullah Şaşmaz - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Celal Yaldız - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
İlhan Şaylı - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Nesih Sarıkaya - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Avcı - Karabük T Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nusret Yıldız - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Lokman Laçin - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Rüstem Ay - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Abdulhakim Etike - Sincan 1 nolu L Tipi Cezaevi
Namet Çetinkaya - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serhat Arsu - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serdar Şavluk - Şırnak T Tipi Cezaevi
Derviş Taniş - Şırnak T Tipi Cezaevi
Bahri Salgın - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
İskender Karaman Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cahit İlboğa - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Nurettin Ayman - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cez
Vedat Aydın Kaçar Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ramazan Alğan - Tokat T Tipi Cezaevi
Rıdvan Yusufoğlu - Tokat T Tipi Cezaevi
Eyyüp Yaşar - Trabzon E Tipi Cezaevi
Davut Avcı - Yozgat E Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com