"Bir tek yazar dahi hapisteyse hiçbirimiz özgür değiliz"

Zeynep Oral, “Sayılar hiç önemli değil, bir ülkede bir tek gazeteci bir tek yazar dahi haksız yere hapisteyse hiçbir yazar gazeteci özgür değildir" dedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

15 Kasım 2020, Pazar 17:10

Görsel: Sosyal medya

Bugün, 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü. PEN Türkiye tutuklu yazarlara dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı arttırmak için Hapishane Alfabesi oluşturdu.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi  Haydar Ergülen’in kaleme aldığı alfabede, “Hapisteki her yazarla, eksiliyor bir harf daha” denildi. Alfabede her bir harfe karşılık bir kelime oluşturuldu.

Hapisteki yazarlar gününe ilişkin bianet’e değerlendirmede bulunan PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verilerine göre, Türkiye’de 100 gazeteci- yazarın tutuklu bulunduğunu söyledi.

"Her ülkede tutuklu yazar var"

Dünyanın hemen her ülkesinde cezaevlerinde tutuklu gazeteci ve yazarın bulunduğunu belirten Oral, “Sayılar hiç önemli değil, bir ülkede bir tek gazeteci bir tek yazar dahi haksız yere hapisteyse hiçbir yazar gazeteci özgür değildir. İktidar 18 yıldır cezaevlerinde tutuklu gazeteci-yazar olmadığını söylüyor, ama  herkes bunun gerçek olmadığını biliyor” dedi.

15 Kasım dolasıyla oluşturan alfabe şöyle:

A-Askıda!

B-Bilinmeyen bi yerde!

C-Cezaevinde…

Ç-Çilehanede!

D-Damda!

E-Emniyette…

F-F Tipinde!

G-Gözaltında!

H-Hücrede!

I-Islahevinde!

İ-İçerde!

J-Jandarmada…

K-Kodeste!

L- Laboratuvarda!

M-Mahpusta! 

N- Nezarette!

0-Orda bir yer var…

Ö-Ölü olarak… 

P-Poliste!

R- Ranzada!

S-Sorguda! 

Ş- Şiddet görmüş!

T-Tabutlukta!

U- Uzuuuun dönem! 

Ü- Üniversite sayılır!

V- Voltada!

Y- Yazar ne yazar ne yazamaz! 

Z- Zindanda 

18 yazar Leylan'ı okuyacak

Ercan Kesal, Ayşegül Devecioğlu, Akif Kurtuluş, Gaye Boralıoğlu, Niyazi Zorlu, Behçet Çelik, Aslı Tohumcu, Burhan Sönmez, Mehtap Ceyran, Murat Uyurkulak, Figen Şakacı, Semih Gümüş, Nurhan Suerdem, Şeyhmus Diken, Pelin Buzluk, Gökçer Tahincioğlu, Anıl Mert Özsoy ve Ümit Kıvanç, 15 Kasım Hapisteki Yazarlar Günü'nde cezaevinde bulunan eski Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kitabı "Leylan"ı okuyacak.Program, bu akşam (15 Kasım Pazar) saat 21.00'de Dipnot Yayınları'nın Youtube kanalından ve yayınevinin sosyal medya hesaplarından (Instagram, Facebook, Twitter) video olarak yayınlanacak.

İlişkili İçerik