Birkaç metre kare alanda dünyayı görebilenler

Tarih: 
Cuma, 9 Şubat, 2018

Sevgili Okay Merhaba,

Umut ediyorum ki iyisinizdir. Bizlere dayanışma için gönderdiğiniz kartlarımızı aldık. Emeğinize sağlık,teşekkür ederiz. Sesinizi sesimize kattınız uzaklardan, hoş geldiniz.

Bizlerde iyiyiz, farklı yerlerden kültürden kadın arkadaşlarla buralarda buluştuk. Gönül isterdi ki buralarda değil de özgürlüğü ilmik ilmik işlediğimiz günlerde bir arada olalım. Ama biliyoruz  o günlere giden yollar malesef buraladdan geçiyor. Daha önce de Yılmaz Güney’lerin, Sabahattin Ali’lerin, Nazımların  nicesinin soluduğu bir havayı, bizler de solumuş olduk. Güzel olan hep zorlu süreçlerden sonra gelmiştir. Siz sırtınızı güneşe dönenlerden değilsiniz, onlar güneşe sırtlarını dönecek sadece gölgelerini görebilirler. Siz ise koca bir evreni görüyorsunuz.

Dışarıda sadece kendi gölgesini gören çok insan varken buralarda birkaç metrelik yerde dünyayı gören insanlar var. Tutsaklığımın 5. Ayındayım aylardır süren kimlik meselesi yakın zamanda heyetlerinde buraya gelmesiyle ara bir yol bulunarak çözüldü. Uzun ve zor bir süreçti doğrusu. Sizlerin de sosyal medyada takip ettiğiniz üzere açlık grevi vardı. Ve gecen hafta çözülmesiyle son buldu.

Kendimden kısaca bahsedeyim. 22 Ağustos’ta gözaltına alınıp, bırakıldıktan iki gün sonra itiraz ile tutuklandım. Dersimde çalışiyordum. Tabi benim için ilktir böylesi bir durum. Tutuklanmamız ise demokratik eylemler, basın açiklamalari ( 1 Mayıs, 8 Mart, 25 Kasım  vb) hayal gerceklerle buralardayız. Bu süreçte şaşirmıyorum. Ama tabi böyle diyerek meşrulaştırmakta doğru değil.

Resmi olarak ..... edilen, demokratik haklarımız olan böylesi ...... eylemlere katılmak suç olamaz. Kravat takarak iyi  hal indirimi alan insanlar varken, bizlerin ise böylesi nedenlerle buralarda olması şaşırtıcı olmasa gerek.

Burada ki bütün kadın arkadaşların sizlere selamları var. Dayanışmanızı hissettik. Teşekkür ederiz. Özgür yarınlarda, gökyüzünü hep birlikte kucaklamak umuduyla. Hoşçakalın...

Sevgilerimle. Çiğdem KILINÇ

 

Gözlerimiz için bağlar dokusalar da
Birikimler ve çizgiler gitgide gitgide
Açmaya ilkyaz çiçekleri
 
Bir gün birileri öte geçelerden
Islık çalar yanıt veririz