Bolu Hapishanesinden Mektup Var: "Paşa” hazretleri, korku imparatorluğunu inşa etmeye çalışıyor

Tarih: 
Cuma, 15 Eylül, 2017

“Hapishanelerdeki sorunlar, keyfi uygulamalar, hak ihlalleri, tüm yoğunluğuyla devam ediyor. “Paşa” hazretlerinin her canı sıkıldığında oturup birkaç kanun hükmünde kararname (KHK) yayımlıyor. Tüm bunlardan en çok nasibini alan hapishaneler oluyor. Hayatı bir bütün olarak korku sendromu ile yaşayan “paşa” hazretleri, korku imparatorluğunu inşa etmeye çalışıyor. Her yıl onlarca hapishanenin açılışı yapılıyor. Kendisi gibi düşünmeyeni, inşa ettiği hapishanelere dolduruyor.”

M. ZEKİ DENİZ

F TİPİ KAPALI HAPİSHANE BOLU

 

5 Eylül 2017/Bolu

Sevgili Adil, Öykü, Tülin

Kucak dolusu merhabalar! Devrimci coşkularla selamlıyor, her zamankinden daha iyi olduğunuzu tüm yüreğimle diliyor, istiyorum. Bakınız yine hapishanenin duvarlarını aşarak misafiriniz olmaya, güzel sohbetinize katılmaya geldim. Umarım zamansız gelmemişimdir. Muhtemelen birlikte yudumlayabileceğimiz çayınız vardır. Ben çay severim, çok da güzel demlerim. Kendimi övmeyeyim ama çaylarım herkese nasip olmaz bilesiniz.  

Fiziki olarak ayrı olsak da duygu düşünce dünyamız, özlemlerimiz, ütopyalarımız ayrı değil. Bizleri buluşturan ortak ütopyalarımız, anlam dünyamız ve her gün derinleşerek büyüyen özgür bir geleceğe olan sevdamız değil midir? Adanmış ömürler, büyük bir azim ve kararlılıkla ödenmiş ve ödenmekte olan bedeller, ortak özlemlerimizin somut ifadesi ve hakikatini oluşturur. Bu topraklarda, farklı tarz ve boyutlarda devrimci mücadele hep var olmuş ve büyük değerde ortak bir miras ortaya çıkarmıştır. Bu muazzam miras, biz devrimciler için en zor ve amansız koşullarda, büyük güç ve moral vesilesi olmuş ve devrimci sorumluluklarımızı daha da büyütmüştür. Her an ve her koşulda, bilinç ve kararlılıkta duruş belirlemek önceliğimizdir. Bunu başardığımız oranda bu anlamlı mirası bize bırakan öncü yoldaşlarımıza layık olabiliriz.

(…)

Ben de iyiyim. Tüm sıkıntı ve zorluklara karşın moral ve coşkumu hep yüksek tutuyorum. Yoğun okumalarımı sürdürüyorum. Güncel gelişmeleri, mevcut imkânlarla takip etmeye çalışıyoruz. Hapishanelerdeki sorunlar, keyfi uygulamalar, hak ihlalleri, tüm yoğunluğuyla devam ediyor. “Paşa” hazretlerinin her canı sıkıldığında oturup birkaç kanun hükmünde kararname (KHK) yayımlıyor. Tüm bunlardan en çok nasibini alan hapishaneler oluyor. Hayatı bir bütün olarak korku sendromu ile yaşayan “paşa” hazretleri, korku imparatorluğunu inşa etmeye çalışıyor. Her yıl onlarca hapishanenin açılışı yapılıyor. Kendisi gibi düşünmeyeni, inşa ettiği hapishanelere dolduruyor. Tarihteki krallıklarda bile, bazı sempatik uygulamaları vardır. “Bizim”kinin bildiği tek şey, herkesi kendine benzetme.

Fazla uzatmayayım. Bak sizlerle sohbet ederken, oldukça sevinçli ve coşkuluyum. Arada bir yazmaya çalışırım. Siz de yazın, habersiz bırakmayın. Bitirirken özgür yarınlarda buluşmak dileğiyle, sizi tekrardan, olanca devrimci duygularımla selamlıyor, sınırsız sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Çok iyi bakın kendinize.

Umutla, sevgiyle kalın!

M. Zeki Deniz