‘Bunlardan birini getirsinler, kellesini keseyim’

Metris Cezaevinde bulunan 9 Gezi tutuklusunun maruz kaldığı hukuksuz ve keyfi uygulamalara, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’dan tepki geldi.

CHP’li Milletvekilleri Veli Ağbaba ve Özgür Özel Metris Cezaevi’ne giderek tutuklu 9 kişiyle görüşmüş ve izlenimlerini raporlaştırmıştı. Bu durum gazetemizde de dün “Trajikomik tutuklamalar” manşetiyle haber olmuştu.

ÖLDÜRÜLME KORKUSUYLA YAŞIYORLAR

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Milletvekili Özgür Özel, Pozantı örneğini vererek, “Orada da ‘Çocuklara iyi bakıyoruz’ demişlerdi, ancak hepsinin koğuşlardan çığlığı yükseliyordu” dedi. Ortada somut hiçbir delil ve gerekçe olmadan tutuklu bulunduklarını ifade eden Özel, “Bu insanlar, ‘İbretlik olsun’ anlayışının bir yansıması olarak tutuklu bulunuyorlar” dedi.

Hepsinin siyasi gerekçelerle tutuklandığını ancak ayrı ve adli tutuklularla aynı koğuşta kaldıklarını söyleyen Özel, “Adli suçlulardan biri televizyonda Gezi eylemlerini seyrettikten sonra ‘Bunlardan birini buraya getirsinler, kellesini keseyim’ demiş. Yanında da bu gençlerden biri var. Bunu bile bile söylüyor. O çocuk artık korkusundan koğuşta televizyonu bile açamıyor” dedi. Özel, bu gençlerin adli suçluların arasında öldürülme korkusuyla yaşadıklarını dile getirerek, “Bir arada tutulmamalarının tek nedeni ‘Gezi Koğuşu’ diye bir şeyin olmasını istemiyorlar” dedi.

YARGIYA OLAN GÜVENSİZLİK ARTIYOR

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye’deki yargı sisteminin cezaevi çalışanlarına keyfi yetkiler tanıdığını ve bunun insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu söyledi. “Kamu vicdanı bir kez daha yara almıştır” diyen Türkdoğan, hükümet erkanının her fırsatta 28 Şubat’ı örnek göstermesini de eleştirdi.

“Hep 28 Şubat’ı hatırlatıyorlar. Ama hukuksuzluğun, vicdansızlığın en fazlasını da bunlar yapıyorlar” diyen Türkdoğan, hükümetin “çifte standart” uyguladığını ve halkın bunu teşhir etmesi gerektiğini vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

Kaynak: evrensel.net