Çeyrek Asırdır Zindanda Olan Yazar'dan Mektup: "Özgürlüğü çok özledim. Ayaklarımın toprağa basmasını"

“Çeyrek asırı, yani rakamla 25 yılımı tamamladım bu duvarlar arasında. En kötüsünü de gördüm, en iyisini de. Bazen daha rahat kitap okumak, dostlara yazmak bir nimettir hapishanede. Düşünüyorum, her şeye rağmen karamsar mıyım? Hayır! Kesinlikle! İstesem de olamıyorum. Çünkü yaşama dair umutlarım çok diri, özgürlüğe dair tutkum çok güçlü, sevgiye dair yüreğim çok aç, sizleri seviyorum, (…) Özgürlüğü çok özledim. Ayaklarımın toprağa basmasını, gece başımın üstünde parlayan yıldızları görmeyi arzuluyorum. Bir sıcak dost gülüşüyle içimi ısıtmayı istiyorum. Bu yüzden bıkmadan, usanmadan yeni yıldan özgürlük diliyorum.”

Seyit OKTAY   T- Tipi Cezaevi    AL-5 TOKAT       

Merhaba Keke Adil                       

                Kartını aldım. Selam, sevgi ve saygılarımı ileteyim öncelikle. Hepinizi kalbi duygularla kucaklıyorum. Yeni yıl geliyor, bende yeni bir şeyler yazayım dedim nüfus 250 bini aşan mahpus diyarından =) Pekte iç açıcı gelmiyor yeni yıl. Binlerce insan açlık grevlerinde, savaş uçakları bombardıman yapıyor bilumum yerlerde, açlık sınırı, eşiği çok yükselmiş, memleket işsiz ordusunda geçilmiyor, yok yere insanlar işlerinden atılıyor, sevgi, kardeşlik, barış yerine, husumet, kin ve şovenizm pompalanıyor. Çok iyi bir şeymiş gibi durmadan savaş naraları atılıyor. Avrupa'da artık komünizm heyulası yerine 'sarı yelekliler' hayaleti dolaşıyor. Asya’dakiler onun tedirginliğini yaşıyor. İnsanlar mutsuz, sevgisiz ve Umutsuz, oysa paylaşılacak onca güzel şey var. Ama yürekler üzerine kara bulutlar çökmüş, karamsarlık var, İçerisi dışarısı bir olmuş diyorlar, dışarıyı bilemem ama içerisi de pek tekin değil. Zaman kötülüğün abadı için bir patika açmış, ne kadar sürer bilinmez.

                Yeni yıl geliyor, içinde "eski" yılın bagajını taşıyarak geliyor. Her şeyin, açıların bile bir istatistiğe, bilançoya dönüştüğü zamanlardan geçiyoruz. Zorla zahmetli geçiyor vakit. Ama hiç bir zaman umudumuzu ve direncimizi yitirmeyeceğiz. Çeyrek asrımı yani rakamla 25 yılımı tamamladım bu duvarlar arasında. En kötüsünü de gördüm, en iyisini de. Bazen daha rahat kitap okumak, dostlara yazmak bir nimettir hapishanede. Düşünüyorum, her şeye rağmen karamsar mıyım? Hayır! Kesinlikle! İstesem de olamıyorum. Çünkü yaşama dair umutlarım çok diri, özgürlüğe dair tutkum çok güçlü, sevgiye dair yüreğim çok aç, sizleri seviyorum, canlar, yoldaşlar, Dostlar, arkadaşlar, yârenlerin sizler tarafından sevildiğimi biliyorum. Ve bir insanda sevgi eğer tükenmişse o insan da umut da bitmemiştir anlamına geliyor.

                Özgürlüğü çok özledim. Ayaklarımın toprağa basmasını, gece başımın üstünde parlayan yıldızları görmeyi arzuluyorum. Bir sıcak dost gülüşüyle içimi ısıtmayı istiyorum. Bu yüzden bıkmadan, usanmadan yeni yıldan özgürlük diliyorum. Gelmese de istiyorum, iflah olmaz bir dilekçe deyin isterseniz ben yine de ille ki özgürüz! diyorum.

                Sizlerin de yeni yılınızı kutluyor, hepinize ayrı ayrı sarılıyor, hepinizi kucaklıyorum. Her ne olursa olsun "zulüm ejderha olsa da telli duvaklı yurdumda" yine size sevgiyi, umut, özgürlük ve anlamlı paylaşımlar diliyorum. Bu hayatta paylaşmaktan ve dostlarımızı sevgiyle kucaklayıp anlamaya çalışmaktan daha kıymetli ve değerli ne olabilir? Hangi öfke ve kin sevgi karşısında erimez buzdağı gibi belki acılar çekiyoruz, yüreklerimiz yanıyor, memleketin haline bakıp içimizi karartabiliyoruz. Ama asla yılmadan, bıkmadan, usanmadan dirençle, dirayetle hepimizin birlerimize en güzel nazarlarla bakacağı zamanları istemekten vazgeçmemeliyiz.

                Yeni yıl geliyor, bütün kötülükleri geri de bıraktığımız, bu kötü talihi geride bıraktığımız, gönül gözümüzü açıp, sevgiyle insanlara yaklaştığımız bir yıl olsun diyorum.

                Ölümlerin olmadığı, tecridin kalktığı, açlık grevlerinin sonuçlandığı, yeni savaş cephelerinin açılmadığı kimsenin tutuklanmadığı yeni savaş cephelerinin açılmadığı kimsenin tutuklanmadığı, içerdekilerin de daha insani koşullarda yaşadığı dışarıdakilerin de mümkünse dışarıda kaldığı kadınların öldürülmediği, çocukların aç yatmadığı, hepimizin ama herkesin sevgiyi baş tacı, nefret, ayak altı yaptığı bir yıl olsun.

                Çok hayalcisin diyorsunuz. Olsun! Hayal kurmak bile bir özgürlüktür. Bari hayallerimiz güzel olsun. Hepinizin yeni yılının yürekten kutluyor, sağlık, barış, esenlik, özgürlük diliyorum. Candeniz ve Rojda'ya, Şenol'a, Pir Ahmet'e, Derya'ya, Muhsin'e, soran arayan tüm canlara, dostlara selam olsun. Haberiniz olsun yeni kitabımı da yazmaya devam ediyorum = )

                Kalın sağlıcakla

                               Sevgilerimle

                               Seyit OKAY T- Tipi Cezaevi   AL-5 TOKAT       

İlişkili İçerik