Cezaevi arkadaşları Kemal Avcı için yazdı

Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi siyasi tutsakları hasta tutsak Kemal Avcı’nın serbest bırakılması talebiyle Birgün gazetesine birer mektup gönderdiler. Mektuplarında Kemal’in sağlık durumuna dikkat çeken tutsaklar Avcı’nın bir an önce serbest bırakılması gerektiğini Güler Zere örneğinden yola çıkarak açıkladı. Kemal Avcı’nın avukatlarından tutuklu Çağdaş Hukuçular Derneği Avukatı Günay Dağ, mektubunda Kemal’in hapishanenin yeterli beslenme ve tedavi olanaklarından yoksun olduğunu belirterek şunları dile getirdi: "Şunu çok iyi biliyoruz ki, AKP'nin hasta tutsaklara dönük politikası budur yani zamana yayılmış bir idamla gün gün öldürmek. Dağ, müvekkili Kemal Avcı'nın içinde bulunduğu tecrit koşulları nedeniyle kanser hastalığına yakalandığını ve yine bu koşullar nedeniyle hastalığının gün geçtikçe ilerleyerek midesinin 3/4'ünün alınmasına neden olduğunu söyledi. Avcı'nın cezaevi şartlarında iyileşmesinin mümkün olmadığını belirten Dağ, bu koşulların Avcı'yı ölüme götürdüğünü kaydetti.
 
Cezaeviden gönderilen mektuplardan bir kısmında yer alan talepler: Murat Kaymaz: Yüzlerce hasta tutsak ölüm sınırında ve her geçen gün ölüme aday insanlar (tutsaklar) çıkıyor. Kemal Avcı bunların içinde ölüme en yakın olanı. Yine adalet diyoruz, yine yaşam diyoruz. Ama egemenler o kadar sağır ki kalem oynatmıyorlar. Biz Kemal'i yaşama ve özgürlüğe kavuşturmak için sesimizin ulaştığı yere bağırıyoruz, sesimize ses istiyoruz.
 
Tolga Bülbül: Kemal Avcı gün gün ölüme gidiyor. Önceleri hapishanelerde katliamlar yapılıyordu fakat artık buna gerek duyulmuyor çünkü sessiz imha politikasıyla katliam yapılıyor. Çok geç kalmadan sizi bu konuda duyarlı olmaya, Kemal’i sahiplenmeye çağırıyoruz.
 
Özkan Yılmaz: Güler Zere’yi hatırlarsınız. Hastalığı son evreye geldiğinde tahliye etmişlerdi. Kemal’in durumu daha ağır ve gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Yasal haklarını kullandığı basın açıklamasına katıldığı için tutuklandı. Kemal bizden biri, canımızın parçası, onu zulmün elinden alalım.
Kemal Avcı 6 ay önce yaralı bir devrimci olan Nebiha Aracı’yı sahiplendiği için gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Tutsak edildiği dönemde mide ülseri olan Avcı cezaevi koşullarında kanser hastalığına yakalanmış ve midesinin bir kısmı alınmıştı.
 
Kaynak: birgun.net

İlişkili İçerik