Cezaevi İdaresi: Mahkeme Kararı Beni Bağlamaz Diyor

Salı, 7 Ağustos, 2018

Tutuklu avukat Gökoğlu’na cezaevi idaresince verilen hücre cezası, Tekirdağ İnfaz Hakimliğince “suç işlenmedi” diyerek kaldırıldı. İdarenin Gökoğlu’na cevabı ise “Hakimliğin kararı tavsiye niteliğinde bir karar, uygulamak zorunda değilim. Bu karar beni bağlamıyor” oldu.

Ayça Söylemezİstanbul - BİA Haber Merkezi06 Ağustos 2018

Tutuklu avukat Engin Gökoğlu’na hapishane idaresince verilen 20 günlük hücre cezası, İnfaz Hakimliğine yapılan itirazla kaldırıldı. Ancak cezaevi ikinci müdürü, Gökoğlu’na “mahkeme kararının tavsiye niteliğinde olduğunu, uygulamak zorunda olmadığını” söyledi.

Avukat Güçlü Sevimli, Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Gökoğlu ile dün görüştü. bianet’e konuşan Sevimli, Gökoğlu’nun hapishanede darp edilmesi sonucu kırılan koluyla ilgili tedavi edilmediğini, bu sebeple kolunu kullanamadığını ve aynı kolundan tutularak yerde sürüklenmesinin devam ettiğini açıkladı.

“Tedavisi yapılmadı, sağ kolunu kullanamıyor”

Gökoğlu 30 Ekim 2017’de hücresinde gardiyanlarca dövüldü, sağ kolu kırıldı. Ardından giysilerini çıkartarak üzerine soğuk su sıktılar. Tekerlekli sandalyeye oturtup vurmaya, tekmeleye devam ettiler ve çıplak şekilde saatlerce beklettiler. Çağırılan 112 Acil Servis’ten gelen sağlıkçılar Gökoğlu'nu bu şekilde gördükten sonra “Hayatı tehlikesi yok” diyerek gitti.

TIKLAYIN - “Kolu Kırılan Tutuklu Avukat Tedavi Edilmedi, Kirli ve Boş Bir Koğuşa Konuldu”

Avukat Sevimli, Gökoğlu’nun kolunun halen kullanamadığını, doktorun öngördüğü şekilde fizik tedavi yapılmadığını anlattı:

“Kolundaki alçı çıkarıldı ancak fizik tedavi doktorun istediği şekilde yapılmıyor, zaten fizik tedaviye de gitmesi gereken zamanlarda götürülmüyor. Fizik tedavi hastanede yapılıyor ancak çoğu zaman hastaneye de götürülmüyor. Şu an kolunu açamıyor, kullanamıyor. Konuyla ilgili hapishane idaresiyle konuştu ancak bir sonuç alınamadı.”

“Bu cezaevinde OHAL aynen devam edecek”

Avukat Güçlü Sevimli, hapishanedeki kötü muamelenin de halen sürdüğünü anlattı:

“Engin Gökoğlu, olağanüstü halin bitmesinin ardından hapishane idaresiyle görüşerek, OHAL’in bittiğini, kendilerine OHAL gerekçesiyle verilmeyen dergi ve kitapların ne zaman verileceğini sordu. Görüştüğü cezaevi ikinci, müdürünün ise kendisine, ‘OHAL uygulamaları bu cezaevinde aynen devam edecek’ dediğini aktardı.

“Sağ kolum kırık diyorum, sağ kolumdan sürüklüyorlar”

Sevimli, “Kitap ve dergilerini alabilmek için sayım sırasında iki katlı hücrenin üst katında sayım veriyorlar. Gardiyanlar da sayım sırasında alt katta olmaları gerektiğinde ısrar ederek tutukluları kollarından çekip sürükleyerek alt kata indiriyor. Engin de günde iki kez, iyileşmemiş olan kolundan sürüklenerek aşağı indiriliyor” dedi.

“Kendisinin, gardiyanlara, ‘Sağ kolum kırık’ dediğinde sağ kolundan çekilip sürüklendiğini anlattı.

Avukat Sevimli, Gökoğlu’yla ilgili “Hem fizik tedavisinin yapılmaması hem de aynı kolundan sürekli darp edilmesi endişe verici” diye konuştu.

Nürnberg Mahkemelerinden örnek verdi

18 Aralık 2017’de infaz hakimliğine başvuru yaptı. Tekirdağ 2. İnfaz Hakimliği konuyla ilgili 18 Mayıs 2018’de karar verdi.

“İsyan çıkarmakla” suçlanarak 20 günlük hücre cezasına çarptırılan Gökoğlu hakimlikteki beyanında, “Bu disiplin cezası, cezaevi görevlilerinin yaptıkları işkenceyi gizlemek için uydurdukları bir uygulamadır” dedi.

“1945 Nürnberg Mahkemelerinde de görüldüğü üzere işkenceye sessiz kalmak da işkence yapmak gibi suçtur. Bugün yapılan yanlışlar, yarın sessiz kalanları da etkileyecektir. bu soruşturma nedeniyle 20 gün hücrede kalmamız hiç önemli değildir, ancak yapılan fiilin isyan çıkarmak olmadığı görülüyor. Amaç, mahpusların bir arada kalmasını engellemek.”

Hakimlikte, Gökoğlu ile birlikte tutuklu bulunduğu mahpusların darp görüntülerinin yer aldığı video dökümleri de incelendi. Görüntülerde de mahpusların giysilerinin çıkarılarak darp edildiği yer alıyor.

Ayrıca koridorda zorla götürülen Gökoğlu kolunun kırıldığını söylemesine rağmen kelepçeleniyor.

Hakimlik “zarar vermediler” diyerek cezayı iptal etti

Tekirdağ 2. İnfaz Hakimliğinin kararında “mahpusların görevlilere zarar vermeye yönelik herhangi bir hareketlerinin tespit edilmediği, yaptıklarının sadece sevke karşı çıkmak olduğu” ifade edildi.

Gökoğlu ve diğer tutukluların, “hapishanedeki mahpusları kışkırtmaya yönelik veya gardiyanlara zarar verecek bir eylemde bulunmadıklarını” belirten hakimlik, “isyan çıkarmak suçunun unsurlarının oluşmadığını” ifade etti ve 20 günlük hücre cezasını iptal etti.

“Kararı uygulamak zorunda değilim”

Engin Gökoğlu, bu kararı hapishane idaresine tebliğ etti.

Dünkü görüşte Sevimli’ye aktardığı üzere, cezaevinin ikinci müdürü de Gökoğlu’na “İnfaz hakimliğinin kararı tavsiye niteliğinde bir karar, uygulamak zorunda değilim. Bu karar beni bağlamıyor” dedi.

Avukat Güçlü Sevimli bianet’e yaptığı açıklamada, bu yanıtın birkaç gün önce verildiğini, henüz idarenin nasıl bir uygulamada bulunacağını bilmediklerini söyledi ve ekledi:

“Bu yanıt, memleketin içinde bulunduğu hukuki durumu da ortaya koyuyor. Konunun takipçisi olacağız, cezaevi idaresi mahkeme kararını yerine getirmezse gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız.” (AS)