Cezaevinde işkence iddiası: Parmaklarımı kırdılar, can güvenliğimiz yok

Balıkesir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda mahkûmlara işkence yapıldığı iddia edildi. Daha öncede aynı cezaevi ile ilgili pek çok işkence haberi basına yansırken, bir mahkûm yakını soL’a yaptığı açıklamada cezaevindeki durumdan endişe ettiklerini söyledi.

Ali Ufuk Arikan - soL

İşkence iddialarına ilişkin konuştuğumuz Cezaevi Müdürü Mustafa Dolunay, “malum burası cezaevi, kavga-dövüş olur. En fazla mahkûmların kavgalarına müdahale edilir, gereken yapılır” dedi.

İşkence görüyorum telefonu
Balıkesir’in Kepsüt İlçesi’nde bulunan L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 20 mahkumun bulunduğu bir koğuşta işkence yapıldığı iddiaları gündeme geldi. Konuya ilişkin soL'a konuşan mahkum yakını F.E., kardeşinin önceki gün evi aradığını ve cezaevinde işkence gördüklerini anlattığını söyledi. Kardeşinin parmaklarının kırıldığını, 20 kişiyle birlikte işkence gördüğünü, can güvenliğinin olmadığını söylediği ve bu sırada telefonun kesildiğini belirten F.E., telefonun ardından cezaevini aradıklarını ancak kardeşiyle görüştürülmediklerini ve kardeşinin can güvenliğinden endişe ettiklerini ifade etti.

Yaşanan bu durumun ardından Balıkesir Barosu ile konuşan mahkûm yakınları, konuya ilişkin Balıkesir Valiliği’ne başvuru yapacak.

İşkcence mi kaldı?
İşkence iddialarına ilişkin görüştüğümüz Balıkesir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa Dolunay, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Dolunay, “malum burası cezaevi, kavga-dövüş olur. Bu cezaevi görevlileri işkence ediyor şeklinde sunulamaz, böyle bir şey yok. En fazla mahkûmların kavgalarına müdahale edilir, gereken yapılır. İşkence mi kaldı? Bunlar hep geçmişteydi. Şimdi ben bir gardiyana bir mahkûma tokat at desem attıramam” diyerek iddiaları reddetti.

Balıkesir’de işkence iddiaları yeni değil
İşkence iddiaları ile gündeme gelen Balıkesir L Tipi Cezaevi’ne ilişkin ilk işkence haberi bu değil. İHD’nin bir raporunda 28 Temmuz 2011’de Kepsut Balıkesir L Tipi Hapishanesinde tutuklu bulunan Ahmet Demirbaş’ın, gardiyanlar tarafından darp edildiği İnsan Hakları Derneği’ne gönderdiği mektup sonucu ortaya çıkmıştı.

Aynı cezaevinde bu kez 2012 yılında 59 yaşındaki Hacı Mustafa Koyuncu, cezaevindeki iki oğlu ile yaptığı görüşme sırasında işkencenin sonuçlarına gözleriyle şahit olmuş, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunmuştu. Adalet Bakanlığı ile de konuşan Koyuncu, “koğuşlarda güvenlik kamerası olduğunu ve işkence yapılamayacağı” yanıtını almıştı.

İHD’nin Aralık 2013’te hazırladığı bir raporda cezaevine ilişkin oldukça önemli iddialar yer almış, mahkûmlara işkence uygulandığı belirtilmişti. İşkence için düzenlenen süngerli odaların sıkça kullanıldığının belirtildiği raporda, “Cezalandırma amaçlı sünger oda uygulaması bulunmakta, sünger oda diye tabir edilen mekânların, mahkumlara fiziki şiddet ve işkence uygulamak için düzenlenmiş odalar olduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: haber.sol.org.tr