Cezaevinde kamera tacizi, paslı su ve çıplak arama

Tarih: 
Perşembe, 13 Eylül, 2018

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu kadınlar, ortak bir mektup kaleme alarak, yaşadıkları hak ihlallerini duyurdu. Kadın tutuklular, “R Tipi Ceza İnfaz Kurumu hasta tutuklular için dizayn edilen bir cezaevi. Sadece bir koğuşta 6 adet kamera bulunmakta ve birçok gözetleme penceresi vardır” diyerek sürekli gözlendiklerini kaydetti. Kamera ve gözetleme pencerelerinin kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, özel yaşamın gizliliği ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan tutuklular, koğuş adına iki temsilcinin kurum yetkilileriyle görüşerek kamera uygulamasına son verilmesi talebini ilettiğini, ancak olumlu dönüş olmayınca zarar vermeyerek kameraları kapattıklarını bildirdi. Bu süre zarfında Adalet Bakanlığı tarafından kamera uygulamasının kaldırılmasına dönük cezaevine karar gelmiş olmasına rağmen 30 kadın tutukluya hücre cezası verildiğini aktaran tutuklular, bununla yetinilmeyip havalandırmaya da kamera açıldığını kaydetti.

İhlaller zinciri

İhlallerin bununla da sınırlı kalmadığının altını çizen kadınlar, şunları aktardı: “Son zamanlarda kelepçeli bir şekilde çıkarıldığımız cezaevinden, askeri nizamda tekmil, 5-6 silahlı askerin güvenliği altında olmamıza rağmen kola girme uygulamaları dayatılmaktadır. Hakkımız olan tedavi hakkımız bu şekilde gasp edilmektedir. Siyasi tutsaklara verilen disiplin cezaları bilinçli bir politikanın ürünüdür.”

Paslı su hasta etti

Müvekkilleri ile görüşen avukatlar, Ankara Sincan Cezaevi’ndeki kadın tutuklulara verilen paslı sudan dolayı cilt hastalıkları ve vücutta deri dökülmeleri başladığını bildirdi. Baskıların sadece bunlarla sınırlı olmadığı ve var olan keyfi uygulamalar protesto edildiği için infazların yakıldığı bilgisi veren avukatlar, hatta bir kadın tutuklunun 7 yıllık infazının yakıldığını vurguladı.

Bayburt’ta ‘çıplak ayak’ dayatması

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde de baskı ve hak ihlalleri yaşandığı bildirildi. Daha önce de cezaevi ile ilgili açık görüşlere “çıplak ayakla” çıkılacağı dayatması kamuoyunun gündemine gelmişti. Bu dayatmanın devam ettiği ve bunu kabul etmeyen tutukluların terlikle görüşe çıktığı aktarıldı. Yine haftada iki defa birer saatlik sıcak suyun kotalı bir şekilde verildiği belirtildi. Avukatlar, cezaevinde hücre olmadığı ve hücre cezası verilenlerin nerede tutulduğunun bilinmediğini söyledi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi