Cezaevinde kanser olan kardeşlerin tedavisi yapılmıyor

Cumartesi, 7 Temmuz, 2018

İHD İzmir Şubesi, Erzurum ile Tarsus Kadın Kapalı cezaevlerinde tutulan ve kanser hastası olan Gülser ve Fatma Özbay'ın durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmalarını istedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi her hafta yaptıkları "Kayıplar Bulunsun Failleri Yargılansın" ve "Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın" eylemlerinin 438’inci haftasında Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde bir kez daha bir araya geldi. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde İHD Hapishaneler Komisyonu adına açıklamayı Ahmet Çiçek yaptı. 
 
Sağlıklı bir insanın dahi cezaevine girdikten sonra hasta olarak çıktığına dikkat çeken Çiçek, OHAL ile birlikte tutukluların durumunun daha da içinden çıkılmaz bir hal aldığını hatırlattı. Türkiye cezaevlerinde yayınladıkları son rapora göre 402'si ağır bin 54 hasta tutuklu bulunduğunu belirten Çiçek, "Hapishanelerin yarattığı olumsuz koşullar altında hastalıkları daha da kötüye gitmekte, bu hastalıklara yeni hastalıklar eklenmektedir" dedi. 
 
KANSER OLAN İKİ KARDEŞİN TEDAVİSİ YAPILMIYOR
 
Hasta tutuklulardan ikisinin Erzurum Kadın Kapalı Cezaevinde tutulan Fatma Özbay ile Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde tutulan Gülser Özbay isimli iki kardeş olduğu hatırlatması yapan Çiçek, iki tutuklunun durumunu şöyle anlattı: "Gülser Özbay rahim kanseridir. Hapishanenin hijyenik olmayan koşullarından dolayı sağlığının gelebileceği durumdan endişe duymaktadır. Fatma Özbay ise, 1997 yılından beridir hapishanededir. Mayıs 2018'de hapishanede göğüs kanseri teşhisi konulmuş ve aynı gün Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat edilmiştir. Göğüs kanserinin yanı sıra karaciğerinde de kitle oluşmuştur."
 
 
KEMOTERAPİYE GÖTÜRÜLMEDİ
 
Fatma Özbay'ın 21 Haziran'da ailesi ile yaptığı görüşmede kemoterapi tedavisinin cezaevi yönetimi tarafından aksatıldığını ve hastaneye götürülmediğini aktardığı bilgisini veren Çiçek, Fatma Özbay'ın taleplerinin cezaevi yönetimi tarafından kabul edilmediğini dile getirdi. Fatma Özbay'ın daha sağlıklı besinlere kavuşmak için yapmak istediği kantin alışverişinin de engellendiğini belirten Çiçek, şunları söyledi: "Fatma Özbay kardeşinin yanına gitmek istemektedir ancak sevk talebi kabul edilmemektedir. Uluslararası mevzuat 'dışarıdaki bir insanın sağlığa erişimi ile hapishanedeki bir insanın sağlığa erişimi arasında bir fark söz konusu olmaması gerektiğini' söylemektedir. Buna rağmen Fatma Özbay, tedavi olamamakta ve hapishane idaresinin keyfi uygulaması ile hastalığına da mahkum edilmektedir. Fatma Özbay, tedavisinin ve bakımının yapılması için serbest bırakılmalıdır. Biz insan hakları savunucuları olarak yetkilileri uluslararası mevzuata uygun davranmaya çağırıyoruz." 
 
'TÜM HASTA TUTUKLULAR EŞİT DERECEDE YARARLANSIN'
 
Çiçek, suç örgütü Lideri Alaattin Çakıcı'ya verilen sağlık kurulu raporu ile 7 gün boyunca istediği kişi ile istediği kadar görüşme hakkını da hatırlattı. Çiçek, hasta tutuklular arasında ayrım yapılmaması gerektiğini belirterek, hasta tutukluların tamamının sağlık haklarından eşit derecede yararlanmasının sağlanmasını istedi. 
 
Açıklama 10 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.