Cezaevinde kolunu kopardılar, üstüne 25 bin TL istediler

Burdur Cezaevi'nde 2000 yılındaki operasyonda duvarı delen dozerin kepçe darbesiyle sağ kolu kopan 37 yaşındaki Veli Saçılık'ın da aralarında bulunduğu 61 mahkum ve tutuklunun, 'cezaevinde oluşan hasarı karşılamaları' için 25 bin 369 TL tazminat ödemesine karar verildi.

61 mahkum ve tutuklu hakkında, 'cezaevinde oluşan hasarı karşılamaları' için Maliye Bakanlığı tarafından açılan 31 bin TL'lik tazminat davasının 78'inci duruşması, Burdur 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Karar duruşmasına davalılardan Veli Saçılık, Osman Özarslan ve Veli Saçılık'ın avukatı Senem Doğanoğlu ile Maliye Bakanlığı avukatı Erdoğan Yörükoğlu katıldı. Mahkeme, davacının davasını kısmen ispatladığını belirterek, olayda ortaya çıkan zarara karşılık 25 bin 369 TL'nin 5 Temmuz 2000 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte Veli Saçılık'ın da aralarında bulunduğu 61 mahkum ve tutukludan tahsil edilmesine hükmetti.

'ADALET YOK, HAKİM YOK'
Veli Saçılık, duruşma sonrası adliye dışında yaptığı açıklamada, kararın malumun ilanı olduğunu söyledi. Burdur E Tipi Cezaevi'nde kolunun kopartıldığını aktaran Saçılık, "Diğer arkadaşlarıma işkence yaptılar, tecavüz uyguladılar. Tek bir jandarma, tek bir gardiyan, hiç kimse yargılanmadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) açıkça bu süreci mahkum etti. Haklılığımızı tescil etti. Bize tazminat verdi. 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin hakimi bizim haksız olduğumuzu, o dozerle daldıkları, kendilerinin yıktıkları, o anda kolumu koparttıkları duvarın parasını bizim vermemiz gerektiği yönünde karar veriyor. Burada bir adalet yok. Bir hakim yok. Burada açıkça işkenceyi kollamak var. İşkencecilerden yana bir tavır sergiliyor mahkeme. Biz böyle bir mahkemeyi tanımıyoruz. Böyle bir adaleti tanımıyoruz" diye konuştu.

'KOLUMU KOPARANLARDAN BİRİ BU HAKİMDİR'
Mahkemenin bütün dünyada konuşulacak bir karar verdiğini aktaran Veli Saçılık, şöyle devam etti:

"Yani siz bir kişinin kolunu koparacaksınız, bir kişiye işkence yapacaksınız, tecavüz edeceksiniz, onlarca kişiye işkence yapacaksınız bu sabit olacak, Anayasa'da açıkça AİHM kararının tanınması gerektiği yönünde karar olmasına rağmen, madde olmasına rağmen onu da tanımayacaksınız, 'Biz senin kolunu koparırız, köpeğe de atarız, ardından bunun parasını da sana ödetiriz' diyor mahkeme. Bu açıkça faşizmdir. Açıkça hakim işkencecilerden yanadır. Kolumu koparanlardan birisi bu hakimdir. Bu süreci 14 yıldır sürdürüp bize 14 yıldır işkence yapanlardır. Biz bunun hesabını mutlaka hukuken soracağız. Böyle adalet, böyle karar olmaz."

Kaynak: haber.sol.org.tr

İlişkili İçerik