‘CEZAEVLERİ DE TÜRKİYE GİBİ’

Gazeteci Abidin Yağmur, Görülmüştür Ekibi (www.gorulmustur.org) kurucularından yazar Adil Okay ile yeni çıkan kitabı ve hapishaneler üzerine söyleşi yaptı. Haberi paylaşıyoruz.

*******

Yazar Adil Okay, "Hapishanelere Esinti Yollayalım" adlı yeni kitabıyla okurun karşısında çıktı. Uzun süredir cezaevlerindeki siyasi hükümlülerle mektuplaşan Adil Okay, bu kitabını da cezaevlerinden gelen mektuplardan oluşturdu. Okay, "Siyasi tutsaklarla 7 yıldır mektuplaşıyoruz. Cezaevlerinin şu anki durumu 7 yıl öncesine göre daha kötü. AKP'nin savaş konsepti içeriye de yansıdı" diyor.

Şair ve yazar Adil Okay, geçtiğimiz yıllarda cezaevlerinde kalan siyasi hükümlülerle mektuplaşma kampanyası başlatmış, giderek genişleyen kampanya sonucunda gorulmustur.org adlı bir dayanışma ve iletişim platformu oluşturulmuştu. Cezaevlerindeki hükümlülerle mektuplaşmalarından oluşan "Ben çıkana kadar büyüme e mi?" adlı kitabı geniş yankı uyandıran Adil Okay bu kez "Hapishanelere Esinti Yollayalım" adlı kitap çalışmasıyla okurun karşısına çıktı.  Ütopya Yayınları'ndan çıkan ve sunuş yazısını Sibel Özbudun'un kaleme aldığı kitapta, büyük kısmı F tipi cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerin yazdığı mektuplar, şiirler, çizimler yer alıyor. Kitapta insan hakları örgütlerinin ve CHP'nin cezaevleri raporlarına da, somut, yaşanmış olaylar üzerinden atıfta bulunuluyor.

Kitap çalışması ve gorulmustur.org platformu hakkında bilgi veren şair-yazar Adil Okay, 31 cezaevinde 700 siyasi tutuklu ve hükümlü ile mektup ağı oluşturduklarını söyledi. Cezaevlerinden gelen mektuplar sayesinde "içerde" neler yaşandığını öğrendiklerini söyleyen Okay, "Cezaevleri 7 yıl öncesine göre kötüye doğru gidiyor. 1 Kasım Seçimleri’nden sonra daha da kötüye, daha da geriye gitti. Kazanılmış haklar elden alınıyor. (...) Çıplak arama dayatması münferitti, yaygınlaştı. 1 Kasım'dan önce AKP hükümeti hasta tutsakları barış görüşmelerinde pazarlık konusu yapıyordu. Bu insani değildi ama en azından hasta tutsak gündeme geliyordu şimdi görüşülmüyor bile. Son 1 aydır sürgün furyası başladı. Bir gece ansızın alıyorlar, tutsakları ailelerinden uzak yerlere sevk ediyorlar. Mesela 32 yıldır cezaevinde olan Hasan Gülbahar, ailesinin yaşadığı Mersin'e yakındı, Osmaniye'deydi. Tekirdağ'a sürdüler. Mektup yasakları çoğaldı. Mektup cezalarının süresi arttı. Yani AKP'nin savaş konsepti içeriye de yansıdı" dedi.

Kitabın önsözünü 2015 Aralık’ta yazdığında "Cezaevlerinde 173 bin kişi var" notunu düştüğünü, bu sayının Mart sonu itibariyle 182 bine çıktığını kaydeden Adil Okay, siyasi tutuklu ve hükümlülerin en acil taleplerini şöyle özetledi:  "Ailelerine yakın cezaevlerinde kalmak istiyorlar. Keyfi cezaların son bulması, çıplak arama dayatmasına son verilmesi ve genel olarak tecridin kaldırılması talebi var. Çünkü tecrit içinde tecrit yaşıyorlar".

 

Kaynak: Mersin Yaşam Gazetesi, www.mersinyasam.net

İlişkili İçerik