Cezaevleri dolup taştı

Tam 152 bin kişi Türkiye’deki yüzlerce cezaevinde bulunuyor. Cezaevleri tıka basa dolu olduğu için AKP hükümetinin planlamasında onlarca cezaevinin inşa edilmesi var. Bunca cezaevi ve bunca insan söz konusu olduğu için, bizim sayfa da her hafta birçok sorunla dolup taşıyor. Dahası bunların bir kısmını, ben haber yapmaları için Dicle Haber Ajansı’na veriyorum. Onların yaptıkları haberleri de kimi günlük gazetelerle, yüzlerce yayın organı yayınlıyorlar. Bu hafta da kimi sorunları aşağıda sizlerin dikkatine sunuyorum:

2012 yılındaki Newroz’da Cizre BDP ilçe binasının kapısı panzer ile tomalarla kırılmış ve içerideki insanlar gözaltına alınıp, tutuklanmıştı. Bu insanlar arasındaki kişilerden biri Halil Aşan’dı. 78 yaşındaki Halil Aşan, o gün Emniyet Müdürlüğü’nden tahliye edilmişti. Ancak Halil Aşan geçenlerde, hakkındaki ceza kesinlendi, denilerek, yeniden tutuklandı ve Şırnak T Tipi Cezaevi’ne konuldu. Yaşı gereği hem yürüme, hem görme, hem de geçici unutma, nerede olduğunu bilememe ve anlam verememe durumu yaşıyor. Halil Aşan’ın bir an önce tahliye edilmesi için tüm kamuoyunun duyarlı olması gerekiyor. Allah korusun, içeride yaşamını kaybetmesi durumunda, kendimizi affedemeyiz!

Aynı dosyadan yargılanmakta olan ve tahliye olduktan sonra Rojava’da halkını savunmak için oradaki mücadeleye katılan Sıddık Ogün yaşamını yitirdiğini öğrenen arkadaşları, başta Ogün ailesi olmak üzere tüm Kürt halkına başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK, MLKP, MKP, TKP/ML, TKEP/L, Devrimci Karargah, Devrimci Dönüşüm’den tutsaklar ve bazı yurtsever adli tutuklu ve hükümlüler topladıkları 2000 bin lirayı ve giyim eşyalarını Kobanê ve Şengal’den ülkemize göçmek zorunda kalan halkımıza iletilmek üzere, ilgili adreslere gönderdiler. Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan Selvi Kalen, cezaevinden topladığı battaniye, nevresim takımı, havlu, çorap, terlik, parka, kaşkol, ısıtıcı ve oyuncakları, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ihtiyacı olanlara vermek üzere gönderdi.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan TDP tutsakları, 26-27 Eylül 2014 günleri Kürt halkına yönelik katliamları protesto etmek için tüm cezaevlerinde yapılan açlık grevine katılarak destek verdiler.

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan Reyhan Çomak ve Fethiye Çakmak, kendi istekleriyle Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk oldular. Arkadaşlarının dikkatine...

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Halil Vural, kendi isteğiyle Mardin E Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Silivri L Tipi Cezaevi’nde bulunan Sekvan Erener, Siirt E Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Okurumuz, Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katılmış bulunuyor.

İnebolu M Tipi Cezaevi’ndeki İbrahim Bakır’ın göndermiş olduğu 5 adet çizimi aldık. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Şırnak T Tipi Cezaevi’ne kendi isteğiyle sevk olunan insanlardan geldikleri yerlerden kitaplarını da getirmesi isteniyor. Çünkü bu cezaevinde büyük bir kitap sıkıntısı var. Adres ve isim vermeme gerek yok. Her hafta buradaki listemizde Şırnak T Tipi Cezaevi’nden isimler yer alıyor.

DÜZELTME: Her ne kadar kendisiyle ilgili belgelerini söz konusu kurumlara gönderse de Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Metin Güven, ağırlaştırılmış müebbet değil, müebbet hapis cezası almış!

MEKTUBU GELENLER:

Müzehher Bulut - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Reyhan Çomak - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Selvi Kalen - Kırşehir E Tipi Cezaevi
Süleyman Öztoprak - Batman M Tipi Cezaevi
Ramazan Akelma - Bingöl M Tipi Cezaevi
Mustafa Kengiş - Bolu T Tipi Cezaevi
Abdurrahman Karabulut - Bolu T Tipi Cezaevi
Ufuk Demir - Erzurum H Tipi Cezaevi
Ferhat Çiftçi - G.Antep H Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
Muhammet İnal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Muzaffer Öner - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
İbrahim Halil Vural - Mardin E Tipi Cezaevi
Ertuğrul Tümen - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Sekvan Erener - Siirt E Tipi Cezaevi
Metin Güven - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Bülent Akkoyun - Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Eşref Bolat - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Serdar Şahin - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com