Cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin faks eylemi

Çarşamba, 31 Ocak, 2018

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanlığı, Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Cezaevi İdaresi'ne faks gönderdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde artarak devam eden hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla faks eylemi düzenledi. Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen komisyon üyeleri, Adalet Bakanlığı, Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Cezaevi İdaresi'ne faks gönderdi.
 
"Osmaniye Hapishanesinde İşkence ve İhlallere Son" pankartının açıldığı eylemde konuşan İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Hatice Onaran, Osmaniye 2 Nolu T Tipi Hapishanesi'ndeki tutuklularla yapılan görüşmelerde onur kırıcı ve kanuna aykırı dayatmaların olduğunu belirtti.
 
Tutukluların hastane sevklerinin geciktirildiğini, havalandırılmanın tel örgülerle kapatıldığını ve Özgürlükçü Demokrasi ile Evrensel gazetelerinin verilmediğini söyleyen Onaran, "Tüm bu hususlar Osmaniye 2 No'lu T Tipi Hapishanesi'nde koşulların ne denli ağır olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu durum endişe vericidir. Ciddi anlamda vahamet arz eden ve açık insan hakları ihlalleri tespit edilmiştir" dedi.
 
Onaran, yetkili tüm kurumlara ve kamuoyuna sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.
 
Açıklamanın ardından komisyon üyeleri, Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı'na faks gönderdi.