Cezaevlerine Yeni Kitaplar Göndermek İçin 'Pul İstiyoruz!'

Yaklaşık 5 yılı aşkın süredir siyasi tutuklulara kitap, dergi, mektup gönderen Deli Dalgalar İnisiyatifi, cezaevlerine yeni kitaplar göndermek için başlattıkları pul kampanyasına destek bekliyor.

Cezaevlerine gönderilmeyi bekleyen 500 kitap ve dergi paketi bulunduğuna dikkat çeken inisiyatif, şunları kaydetti:

"’Pulların hayatımızda önemli bir yeri vardır.’’ diye bir cümle kursak çok mu abes olur, inanmaz mısınız?  Hayır eski sandıkları karıştırın, pul koleksiyonlarınızı ortaya dökün, bir kısmını da bize verin diye söylemiyoruz bunları: Onlar yerinde kalsın,  yine ‘’pul koleksiyonunuzu’’ göstermek bahane değil gerçek olsun diye!  Ama pulların bizim hayatımızda çok önemli bir yeri var ve bize PUL lazım…

Bugünlerde PUL’a çok ihtiyacımız var: Bilenleriniz vardır, yaklaşık 5 yıldır F Tipi hapishanelere kitap ve mektup postalayan bir kolektifiz.

Yerimiz yurdumuz yok, her ay bir kez, bazen kitaplarımızın çokluğuna göre daha sık; bazen bir kafeteryada, bir kültür merkezinde ya da bir tekstil atölyesinde hiç bir yer bulamazsak da kendi evlerimizde posta paketleri hazırlıyoruz.

Kas gücüyle en yakın postaneye taşıyoruz: İşin en kapital’li kısmı bu bizim için...

Çünkü kitaplara genellikle para vermiyoruz, ev taşırken haydi şu kitaplığı da elden geçireyim diyenlerin bizim için ayırdığı kitaplar,  yayınevlerinin deposunda kalmış kitaplar ya da kıt kanaat öğrenci harçlığıyla alınmış, tüm okulu dolaşıp sonunda bizi bulmuş kitaplar oluyor elimizde.

Kitaplarımız çok oluyor genellikle, her pakette 2-3 kitap olmasına dikkat ediyoruz, her paketleme gününün sonunda en az 280-300 paketimiz oluyor böylelikle.

Postaneden çıkışta tüm cepler ters çevrilmiş olduğu halde, bazı paketleri üzgün-mahzun koltuğumuzun altında geri paketleme yaptığımız yere götürüp bıraktığımız da çok oluyor son günlerde: Zira kitabımız çok ama PUL’umuz yok!

Bugüne kadar sizlerden hep kitap istedik, dergi istedik, posta paketlerini birlikte yapalım diye yardım istedik, mektuplar yazın içeri diye dostluk istedik ama bu kez başka bir şey istiyoruz: F Tipi hapishanelere kitap yollamak için PUL’a ihtiyacımız var: www.delidalgalar.com’a PUL bağışında bulunmanızı istiyoruz!

Nasıl yapacağım derseniz: Size yakın postaneye girin ve cebinizdeki tüm bozukluklara PUL alın; en küçüğü 25 kuruş,50 kuruş, 750 kuruş, 1 lira, 2 lira, 2,50 lira ve en büyüğü 3,65…  Biz de o pullarla hazırladığımız 300 kadar paketi ve paketlenmeyi bekleyen kitaplarımızı F Tiplerindeki tutsaklara gönderelim."

Pul ihtiyacını karşılamak için kampanya başlattıklarını duyuran Deli Dalgalar İnisiyatifi, bağışta bulunmak isteyenler için "Sibel Öz PK. 15 Çengelköy/Üsküdar/ İstanbul" adresini verdi.

Kitap Bırakabileceğiniz Adresler ise şöyle:

İstanbul:
Anadolu Yakası / Kazım Koyuncu Kültür Merkezi
Caferağa Mahallesi Mühürdar Caddesi No:95/1
Caferağa Kadıköy / İSTANBUL

Avrupa Yakası / İmc Tv
Flat Ofis Kat: 3 Ayvansaray Eyüp

İletişim: Seda Öz 0534 867 99 09

Ankara:
Eskici Kafe Bar
Konur Sk. 8/5 Kızılay (Leman Kültür'ün üstü 3. kat)

İletişim: Sevinç 0507 701 22 05
Hüseyin 0506 802 77 17

(Hıdır Tok/Başka Haber)

Kaynak: baskahaber.org