ÇHD: Bakırköy Hapishanesi’nde katliam yaşanabilir!

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki tutsakların hücrelere sevk edilmesini ilişkin planları protesto etti.

ÇHD İstanbul Şubesi, Bakırköy Hapishanesi’ndeki kadın tutsakların hücre modelindeki Silivri Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilmesi planını protesto etti. Bakırköy Kadın Hapishanesi’nin önünde basın açıklaması yapan ÇHD’li avukatlar, “Hapishanelerde yeni bir ‘Hayata Dönüş’ katliamına izin vermeyeceğiz!” şiarlı pankart açarak “Tecrit işkencedir tecrite son!”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük!” sloganlarını attı.

“Yeni bir ‘Hayata Dönüş’ yaşanabilir”

ÇHD İstanbul Şubesi adına basın açıklamasını okuyan Avukat Yağmur Ereren, 19-22 Aralık 2000’de 28 devrimci tutsağın katledildiği katliamı hatırlatarak “Tecrit politikasını uygulamaya geçiren siyasi iradenin F tipi tecrit modelindeki ısrarı sürüyor” dedi. Bu kez hedefin Bakırköy Hapishanesi’nde kadın siyasi tutsakların olduğunu belirten Ereren yeni bir “Hayata Dönüş” katliamının yaşanabileceğini kaydetti.

Ereren daha sonra şunları söyledi:

“Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki politik tutsakların bir kısmının maddi koşullardaki yetersizlik sebebiyle hapishane idaresinden yeni bir koğuş açılması talebini ileri sürmeleri üzerine kendileri; ‘yeni bir koğuş açılmasının gereksiz olduğu, daha sonra 7 Haziran 2015’te gerçekleştirilecek genel seçimler sonrasına ertelendiği belirtilse de, 20 Mayıs itibariyle Silivri 9 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sevk çerçevesinde yıkılıp özel kişilere tahsis edileceği, sevke ilişkin tüm bürokratik işlemlerin giderilmesinin beklendiği’nin bildirilmesi üzerine sevk planından haberdar olunmuştur.”

Sevk kararı uzun zaman önce alındı

Kadın tutsakların bu durum karşısında direneceklerini ilan ettiğine dikkat çeken Ereren şöyle konuştu:

“Hapishane idaresiyle yapılan görüşmelerde, bu sevkin kararının uzun zaman önce alındığı ve inisiyatifin Adalet Bakanlığı’nda olduğu ileri sürülerek sorunun çözümü için herhangi bir adım atılmaktan sakınılmış, sürekli çelişkili bilgiler verilerek zaman kazanmaya çalışılmıştır.”

Ereren, Mayıs 2015 tarihinde Ümraniye, Metris ve Silivri L Tipi hapishanelerinden çok sayıda politik tutsağın kadın-erkek ayrımı yapılmadan Silivri 9 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sek edildiği bilgisini vererek sevkin planlandığı cezaevinde çocukların eğitimi ve hastane gibi imkanların olmadığını kaydetti.

ÇHD İstanbul Şubesi olarak kadın tutsaklara ve onlarla birlikte kalan çocuklara yönelik tecrit saldırısının ağırlaştırılmasının yanı sıra olası bir katliama izin vermeyeceklerinin altını çizen Ereren, kamuoyunu tutsaklarla dayanışmaya çağırdı.

Eylem basın açıklamasının ardından sona erdirildi.

Kaynak: www.kizilbayrak.net