ÇHD: "Gebze Cezaevi'nde Kadın Tutukluları Önce Dövdüler Sonra Hücre Cezası Verdiler"

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Gebze Hapishanesi'nde kadın tutuklulara yönelik saldırı ve baskıları kınadı.

Son iki aydır hapishanenin dış korumasında görevli olan jandarma bölüğünün siyasi tutuklulara yönelik baskıları arttırdığını belirten ÇHD, baskıların son günlerde fiziki saldırıya dönüştüğünü kaydetti.

"Sorunun temel nedeni, tutukluların hastane veya adliyeye götürülürken hapishane çıkışında jandarma görevlilerine teslim edildikten sonra tekrar jandarma tarafından elle aramaya tabi tutulmalarıdır" diyen ÇHD, bu uygulamayı kabul etmeyen siyasi tutukluların jandarmanın saldırısına maruz kaldığını hatırlattı.

Türkiye'deki hiçbir kadın hapishanesinde hayata geçirilmeyen bu uygulamanın Gebze Kadın Hapishanesi'nde yapılmasının anlaşılamaz olduğunu ifade eden ÇHD, Cezaevleri Komisyonu'nun 20 Ocak Pazartesi günü hapishaneye gittiğini, önce tutuklularla sonra ise hapishane müdürü ve cezaevi savcısı ile görüşmeler yaptığını bildirdi.

Tutuklularla yapılan görüşmelerde Ocak ayı içerisinde birkaç kez jandarmanın fiziki saldırıları gerçekleştiği ve tutukluların vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıklarının tespit edildiğini aktardı.

ÖNCE DÖVDÜLER SONRA HÜCRE CEZASI VERDİLER

Tutukluların anlatımlarına göre, jandarma Ocak ayında 3 kez saldırı gerçekleştirdi.

Saldırıya ilişkin şunlar belirtildi:

"En son 13 Ocak 2014'te Gebze Adliyesi'ne götürülmek için hapishane çıkışına getirilen Gülay Efendioğlu, Yeliz Türkmen, Yıldız Keskin ve Özlem Taşdemir jandarmalarca dövülmüş, yerlerde sürüklenmişler ve üzerlerine oturulmuştur. Olay sırasında Yıldız Keskin ile Özlem Taşdemir’in boynunda, kollarında ve bileklerinde morluklar oluşmuştur. Gülay Efendioğlu ve Yeliz Türkmen’in vücudunda ise benzer morluklar ve tırnak izleri husule gelmiştir. Ayrıca tutuklulara anılan saldırılar sonrasında disiplin soruşturmaları açılmış olup, Yıldız Keskin ve Gülay Efendioğlu'na 15'er gün hücre cezası verilmiştir. Slogan seslerini duyup kapı dövme eylemi yapan Yeliz Türkmen'e de 15 gün hücre cezası verilmiştir."

'GARDİYANLAR SÜRÜKLEYEREK KOĞUŞLARA GÖTÜRÜYOR'

Hapishane ikinci müdürünün" tutukluları jandarmaya teslim etmeden önce zaten üst aramalarını yaptıklarını ancak jandarmanın buna rağmen tutukluları tekrar aramak istediğini" söylediği kaydedildi. Hapishane müdürünün beyanın ardından görüşme yapılan tutukluların, jandarmaların saldırılarının ardından koğuşlarına gardiyanlarca zorla ve yerlerde sürüklenerek götürüldüklerini anlattıkları belirtildi.

'UYGULAMA KEYFİ VE HUKUKSUZDUR'

ÇHD İstanbul Şubesi açıklamasında şunları belirtti: "Hiçbir kadın hapishanesinde uygulanmayan mevcut uygulamanın Gebze Kadın Hapishanesinde gündeme getirilmesi son derece düşündürücüdür. Bu haliyle bahsi geçen uygulamanın keyfi ve hukuksuz olduğu açıktır. Kadın tutukluların maruz kaldıkları fiziki saldırılar hiçbir şekilde kabul edilemezdir ve bir an önce son verilmelidir. Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi olarak Gebze Hapishanesi'ndeki gelişmeleri takip ederek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz."

Kaynak: baskahaber.org