CHP'den 'Tutuklu Gazeteciler' Raporu: En Fazla Tutuklu Gazetecinin Olduğu Ülke Türkiye

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'den oluşan cezaevi komisyonu, Muş, Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Kocaeli, İzmir, Ankara'nın da aralarında bulunduğu bazı illerdeki cezaevlerini ziyaret etti.

Milletvekilleri, bu cezaevlerinde kalan tutuklu gazeteciler ile birebir görüşerek, sorunlarını dinledi, sağlık durumları hakkında bilgi aldı . Komisyon, sorunları, tespitleri ve çözüm önerilerini, 138 sayfadan oluşan ''Tutuklu Gazeteciler Raporu/Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye'' başlıklı raporda topladı. İngilizce olarak da çevrilecek rapor, uluslararası gazeteci örgütlerine de gönderilecek.

Raporda, cezaevlerinin olumsuz şartlarından gazetecilerin daha fazla yaşadığı; daktilo, bilgisayar verilmeyerek geçim kaynağı olan yazmasının engellendiğini; sınırlı sayıda kitap verilmesi nedeniyle araştırma yapamadıkları belirtildi.

Komisyon üyesi Veli Ağbaba yaptığı açıklamada, cezaevindeki incelemeleri hakkında bilgi verdi.

Ağbaba, tutuklu gazetecilerin kaçının KCK davasından, kaçının "Ergenekon"dan, kaçının başka davalardan tutuklandığına baktıklarını belirterek, ''Siyasi koşullara göre, döneme göre gazetecilerin içerde bulunma gerekçeleri değişiyor. Bunlar arasında Kandil'le haber yaptığı için suçlanan, Pozantı Cezaevi ile ilgili haber yaparak devlet mahremiyetini açığa çıkardığı için suçlanan da var. Kandil'de haber yapmak suçsa geçtiğimiz günlerde Kandil'e gidenlerin de tutuklanması lazım. Gazetecilerin tutuklu olmalarının sebebi günün siyasi koşulları. Ancak yaptığımız incelemelerde şunu gördük ki en fazla tutuklu gazetecinin olduğu ülke Türkiye" dedi.

Ağbaba, Terörle Mücadele Kanunu'nun değişmesini isteyerek, gazetecilik faaliyetinin suç sayılmaması gerektiğini dile getirdi. (aa)

Kaynak: baskahaber.org