CHP’li Tanal Metris Cezaevi incelemesini anlattı

TBMM İnsan Hakları Komisyonunun CHP’li Üyesi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Komisyon’un geçtiğimiz hafta Metris Cezaevi’ne yaptığı incelemeyi anlattı.

Mahmut Tanal, “Adli Tıbbın bir yıldan önce rapor vermemesi yüzünden hasta mahkumlar ve akıl sağlığı bozuk mahkumlar var. Cezaevi revirinde kalanlar var. Bunlar içinde Uzayla temasta olduğunu söyleyen bir mahkum, heyete, ‘Ben temas kurdum yukarıyla. Her şey iyi olacak. Sürekli temas halindeyim. Merak etmeyin’ dedi. Savcının kendisiyle görüşmemesi üzerine ayak tırnaklarını uzatıp protestosunu koyan mahpus var. Musluktan akan su içilmiyor. Kokuyor. Yanıcı patlayıcı bir madde yapılır gerekçesiyle kantinde domates suyu satılmıyor” dedi.

Tanal, zete’ye Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen raporların gelmemesinin hasta mahkumlar ve akıl sağlığı bozuk olduğu anlaşılan mahkumlar açısından eziyet olduğunu söyledi. Metris’te işlerin yolunda gittiğinin söylenemeyeceğine dikkat çeken Tanal, çarpıcı bir ayrıntıyı da gündeme taşıdı ve “ İnfaz savcısı, tutuklu ve hükümlülerle yüz yüze görüşmek yerine şikayetlerini mektupla bildirmelerini istiyor. Bu çağda böyle bir şey olabilir mi” dedi.

Mektupla haberleşmeye tepki olarak hasta bir mahkumun ayak tırnaklarını kesmeyerek protestosunu gösterdiğini anlatan Tanal, “Savcının kendisiyle görüşeceğini söyledik. Ayak tırnaklarını kesmesi konusunda ikna etmeye çalıştık” dedi.

Tanal’ın Metris Cezaevi izlenimleri şöyle:

Metris’te musluktan akan sular kokuyor, bulanık ve sağlıksız. İçilmiyor. Tutuklu ve hükümlüler parasıyla su almak zorunda kalıyor.

Çok fazla kanser vakası ve rahatsızlığı olan hasta mahkum var.

Revir var ama diş hekimi yok. Uzman doktor istihdam edilmiyor.

Kantinde satılan ürünlerin içinde tarihi geçenler var. Çeşitlilik az.

Domates suyu satışı yasak. (Kanser hastası bir mahkumun isyanı üzerine heyete, yetkililer tarafından ‘patlayıcı-yanıcı bir madde yapılabilir’ gerekçesi söylendi)

Hastabakıcılar taşeron firma elemanları.

Adliyeye geliş ve gidişlerde güvenlik görevlileri tutuklu ve hükümlülere sert davrandığı için kolları morarıyor. (Ankara/ZETE)

Kaynak: www.zete.com