Çıplak aramaya direnen kadın tutsaklara soruşturma

İZMİR- İHD, ÖHD, ÇHD, TİHV ve TAYD-DER İzmir şubeleri, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki kadın tutsaklara uygulanan işkencelerle ilgili hazırladığı raporu açıkladı. ÇHD İzmir Şubesi'nde raporu açıklanan raporda kurumlar, kadın tutsakların "A Takımı" adı verilen gardiyanlarca çıplak aramaya direnmeleri üzerine işkenceye maruz kaldıklarını ortaya koydu. Cezaevi idaresi tutsaklara ayrıca soruşturma açtı.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutsaklar 25 Ağustos günü gardiyanların çıplak arama işkencesine karşı çıkmış ve feci şekilde darp edilmişti. Saldırının duyulması sonrasında tutsaklarla görüşme yapan İHD, ÖHD, ÇHD, TİHV ve TAYD-DER İzmir şubeleri, bir rapor hazırladı. İHD Ege Bölge Temsilcisi Av. Ali Aydın'ın sunduğu raporda, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nin açıldığı günden bu yana kadın tutuklu ve hükümlülere baskı uygulanan ve sindirme politikalarının hayata geçirildiği bir yer olduğu hatırlatıldı. Aydın, cezaevi iradesinin en sık başvurduğu saldırının "çıplak arama" ve çeşitli bahanelerle açılan disiplin soruşturmalarının olduğunu söyledi.

Keyfi ve yasadışı uygulamalarla kadın tutsaklara F tipi cezaevi yaptırımlarının dayatıldığını söyleyen Aydın, "Cezaevi T tipi ve koğuşlarda en az 11 kişi olması gerekirken bazı odalarda 4 tutuklu kaldığını, bu uygulama ile statüsü farklı olan F tipi infaz sisteminin uygulanmak istendiğini, 4 kişinin olduğu bir koğuşun dağıtılıp kendi koğuşlarına verilme talebinde bulunulduğunda ise cezaevi idaresinin kendilerine, 'Bu bakanlığın işidir, biz karışamayız' şeklinde cevap verildiğini, ancak bakanlığa yapılan başvuruda 'Cezaevi yönetiminin kendi inisiyatifinde olduğu' belirtildiğini ve kendilerince aslında yasa dışı ve keyfi bir şekilde F tipi bir sistem dayatılmak istenmesinin işareti olduğunu belirtmişlerdir" diye konuştu.

Siyasi tutsakların, adli tutuklu ve hükümlüler ile iç içe olan ve adli tutukluların sözlü taciz ve küfürlerine maruz kalınan bir yere konulduklarını aktaran Aydın, bunun son örneği ise Şirin Paksoy, Aynur Epli ve Hafize Toprak adlı siyasi tutsakların Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi'ne götürülürken maruz kaldığını söyledi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan tutsakların psikolojik işkenceyle karşı karşıya bırakıldığını söyleyen Aydın, koğuşlarda kalan tutukluların "kontrol" adı altında yarım saatte bir mazgallara vurularak uyutulmadıklarını, böylece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin işkence olarak kabul ettiği "uykusuz bırakma" yöntemi uygulandığını ve tutukluların psikolojisi ile oynandığını ifade etti.

Aydın, "Arama şekillerinin çatışmaya ve provokasyona dönük olduğunu, birkaç aydan beri aylık arama adı altında A Takımı adlı gardiyan ekibi ile koğuşlara ani baskınlar yapıldığını, aramalarda bütün eşyaların hoyratça dağıtıldığını, açık görüşlerden önce ve sonra çıplak arama dayatıldığını, bu aramalarda taciz edildiklerini belirtmişlerdir" dedi.

'SALDIRILARIN TALİMATI MÜDÜR NEDİM ATEŞ'TEN'

Bu aramalardan birinin de 25 Aralık'ta gerçekleştiğini, kapıların açılır açılmaz tutsaklara saldırıldığını, önlerine çıkan tutsakların sağa sola fırlatılarak çıplak arama dayatıldığını ve tutsakların bunu kabul etmeyince Cezaevi Müdürü Nedim Ateş'in talimatı ile çok sayıda gardiyan grubunun tutsakları darp ettiğinin altını çizen Aydın, "Bu saldırı sonucunda 3 çocuk annesi Fethiye Çakmak'ın iki parmağının kırıldığı, ayrıca aynı elin bileğinde kesikler olduğu, elinin şu anda alçıda olduğu, kolda morarma olduğu ve damar çatlaması ihtimalinin olduğu, geceleri ağrıdan uyuyamadığı belirtilmiştir. Yeni böbrek ameliyatı olmuş ve bir böbreği alınan hasta tutsak Behiye Akbalık yere yatırılarak darp edildiğini, darp sırasında fenalaştığını belirtmiştir. Yine saldırı sonucu gözlükleri kırılan hasta tutsak Sevcan Atak'ın görmede sıkıntı yaşadığı, Tülay Demir, Aygün Kapçak adlı tutsakların da yere yapıştırılarak darp edildiğini ve çıplak aramaya tabi tutulduklarını belirtmişlerdir" ifadelerinde bulundu.

ÇIPLAK ARAMAYA KARŞI ÇIKANLARA SORUŞTURMA

Çıplak aramaya maruz kalan ve hukuksuz uygulamaya karşı çıktıklarından "memura karşı gelme" ve "memuru darp etmek" iddiaları ile tutsaklar hakkında soruşturma açıldığını belirten Aydın, "Bu hukuksuz ve insan hak ve özgürlüklerine aykırı tutumları kınamaya ve başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri bu hukuksuzluğu önlemeye ve bu uygulamaya sebep olan yetkililer hakkında etkin soruşturma yapılarak gerekli cezalara çarptırılmasını talep etmekteyiz" çağrısı yaptı.

Kaynak: Etkin Haber Ajansı / 01 Ocak 2015 Perşembe, 17:04