Cumartesi Anneleri 348.Oturma Hasta Tutsak Nazlı Soglin Serbest Bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği Hapishane komisyonu olarak bizler hasta mahpusların sorunları, tedavi edilmeleri, ağır hasta olanların da salıverilmeleri konusunda çalışma yürütüyoruz. Aynı zamanda hapishanelerden gelen hak ihlalleri ile ilgili mücadele ediyor mahpusların seslerini duyurmaya çalışıyoruz.

Mahpusların başta yaşam hakkı olmak üzere en temel hak ve özgürlükleri yetkililer tarafından ortadan kaldırılıyor. Her türlü işkence ve kötü muamele uygulamasıyla karşılaşan mahpuslara insanca yaşama hakkı tanınmıyor, sağlığa ulaşma hakkı ve tedavi olanakları engelleniyor
İnsan haklarına inanan herkes gibi bizler de tüm bu yaşananlara rağmen bulunduğumuz her alanda insan hakları ve demokrasiyi savunarak insanca bir yaşamın mücadelesini vermeye devam edeceğiz
Bugün kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününün öngünü, kadın mahpuslar ve özellikle kadın hasta mahpuslara yönelik şiddet işkence düzeyindedir. Bu nedenle 348. F oturmamızda kadın hasta mahpus Nazlı Soglin’in durumunu sizlere anlatacağız.
Yaklaşık 10 yıldır mahpus olan Nazlı Soglin şuan Kayseri Bünyan hapishanesinde bulunmaktadır. Soglin’in midesinde ülser, beyninde iki damarı tıkalı ve lekeler meydana gelmiştir. Kalp kapakçığında kalınlaşma vardır. Ayrıca eklem hastalıkları, yumurtalıklarında da kist bulunmaktadır. Tüm bu hastalıklarının yanı sıra nefes darlığı çekmektedir
Tedavisi için götürüldüğü hastanelerde kelepçeleri açılmadan muayene etmek istenmektedir bunu kabul etmediği için dosyasına ‘hasta muayene olmak istemedi’ diye not düşülüp geri gönderilmektedir.
Nazlı Soglin derneğimize gönderdiği mektupta durumunu şöyle anlatıyor: “Biz tutuklulara özelde de politik mahpuslara karşı hiç insani olmayan muamele ve yaklaşımlara maruz kalıyoruz doktorlarca. Resmen insan yerine koyulmuyoruz. Yıllardır o kadar monoton ve bizi hastalığımıza dönük hiçbir bilgi vermeyen doktorlara alıştırdılar ki, hafiften yüzümüze gülümseyen bir doktoru gördüğümüzde dünyalar bizim oluyormuşuz gibi bir hissiyata giriyoruz. Bunların hepsi çok ağır bir psikolojik travmadır.
“On yıllık süre zarfından midemde ülser, beynimde iki damarın tıkalı ve lekelerin oluşmuş olması, kalp kapakçığımda kalınlaşma, eklem hastalığı, yumurtalıklarımda kist, nefes darlığı gibi birçok rahatsızlıklarım mevcuttur. Özellikle beyin sorunum, mide sorunum ve yumurtalıklarımdaki kist beni çok zorlamaktadır. Sürekli başımın ağrıması, mide ağrısı ve kistten kaynaklı her gün çektiğim ağrı ve sancılar beni alabildiğince zorlamaktadır. Hapishane de sağlıklı bir tedavi olanağım da yok.
Sizden talebim hem hasta mahpus listesine dahil etmenizi hem de rahatsızlıklarım nedeniyle cezamın ertelenmesi için girişimlerde bulunmanız.”
Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak, hasta mahpusların sağlığa erişim haklarının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Nazlı Soglin ve tüm hasta mahpuslar için yetkilileri bir kez daha acilen adım atmaya çağırıyoruz.
Hapishanelerde sağlığını yitiren ve durumu ağırlaşan hasta mahpuslar için tek kurtuluş yolu serbest bırakılmaları, özgür yaşama ve farklı tedavi olanaklarına kavuşabilmeleridir. 

Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın
Nazlı Soglin Serbest Bırakılsın!
Tedavi Haktır Engellenemez

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu

 

Not: Diger görseller için BURAYI TIKLAYABİLİRSİN